StoryEditor

Ministrowie rolnictwa omawiają reformę WPR po 2027 r. Na co zwrócił uwagę Stefan Krajewski?

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku wciąż jest tematem gorących dyskusji. Polska apeluje o utrzymanie kluczowych dopłat bezpośrednich dla stabilizacji dochodów rolników.

18.09.2024., 12:48h

Nieformalne spotkanie ministrów: Dyskusje o przyszłości WPR po 2027 roku

8-10 września ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej spotkali się nieoficjalnie w Budapeszcie, aby omówić przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2027 roku. Podczas spotkania, Węgry zapowiedziały, że Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa przedstawi swoje wnioski już w październiku lub listopadzie. 

Kluczowym tematem dyskusji była biurokracja oraz konieczność wprowadzenia zmian, które ponownie umieszczą rolników w centrum polityki rolnej UE.

Uproszczenie WPR kluczem do wsparcia rolników

Jak podkreślił István Nagy, węgierski minister rolnictwa i przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, WPR stała się zbyt skomplikowana, co negatywnie wpływa na rolników. Jego zdaniem niezbędne jest uproszczenie tej polityki, aby lepiej służyła interesom producentów rolnych, a rolnicy powinni znowu być umieszczeni w centrum uwagi unijnej polityki rolnej. Węgierski polityk planuje zaprosić przewodniczącego Dialogu Strategicznego, prof. Petera Strohschneidera, aby przedstawił swoje wnioski unijnym ministrom rolnictwa.

Zobacz też: Ursula von der Leyen: Rolnicy powinni być nagradzani za ochronę planety

Niemcy i Francja: WPR powinna uczciwie wynagradzać rolników

Podczas spotkania różne kraje członkowskie przedstawiły swoje wizje dotyczące przyszłości WPR. Niemiecka delegacja z zadowoleniem przyjęła węgierski cel osiągnięcia konkretnych wniosków. Swantje Nilsson z niemieckiego Ministerstwa Wyżywienia i Rolnictwa (BMEL) zwróciła szczególną uwagę na potrzebę uczciwego wynagradzania rolników oraz podkreśliła konieczność walki ze zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej. Niemcy popierają również dalsze uproszczenie WPR.

Przedstawiciel Francji wskazywał na konieczność większych inwestycji w dostosowanie rolnictwa do zmian klimatycznych, preferując zachęty zamiast obowiązkowych regulacji. Francuzi podkreślali także potrzebę ograniczenia biurokracji, aby efektywnie wprowadzać zmiany w rolnictwie.

Austria i Finlandia apelują o zachęty i elastyczność w przyszłej WPR

Austria i Finlandia również wyraziły swoje stanowiska. Austriacki minister rolnictwa Norbert Totschnig zaznaczył, że płatności bezpośrednie powinny pozostać kluczowym elementem WPR, umożliwiając stabilizację dochodów rolników. Dodatkowo Austriacy wzywają do wprowadzenia bardziej skutecznych narzędzi z większą liczbą zachęt, zamiast zakazów, oraz do ograniczenia statusu ochrony wilka.

Tymczasem sekretarz stanu fińskiego Ministerstwa Rolnictwa Pekka Pesonen wskazał, że obecny model wdrażania reform WPR działa dobrze i proponuje zachowanie jego podstawowych założeń. Jednocześnie postuluje o wprowadzenie większej elastyczności na poziomie krajowym oraz zwiększenie środków na pomoc kryzysową.

Polska za utrzymaniem płatności obszarowych w przyszłej WPR

Polska stanowczo opowiada się za utrzymaniem płatności obszarowych w rolnictwie. Sekretarz stanu Stefan Krajewski podkreślił, że to państwa członkowskie powinny decydować, które instrumenty WPR będą dla nich najważniejsze po 2027 roku. Dla Polski kluczowym instrumentem są płatności bezpośrednie, które stabilizują dochody rolników. Wskazał również na konieczność kontynuacji wsparcia inwestycyjnego w drugim filarze WPR, aby wzmocnić konkurencyjność polskiego rolnictwa

Krajewski zaznaczył, że niedawne kryzysy na rynkach rolnych uwypukliły znaczenie instrumentów stabilizujących rynek, takich jak rezerwa rolna. Podkreślił, że te narzędzia powinny zostać wzmocnione, aby skutecznie reagować na przyszłe kryzysy. 

image

Nowy komisarz ds. rolnictwa! Kto zastąpi Janusza Wojciechowskiego?

Niska frekwencja ministrów w Budapeszcie

Na spotkaniu w Budapeszcie pojawiło się niewielu ministrów rolnictwa. Większość państw członkowskich reprezentowali jedynie urzędnicy polityczni. Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski także nie był obecny, a jego rolę pełnił dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej Rolnictwa (DG AGRI) Wolfgang Burcher.

Dyskusje podczas nieformalnego spotkania ministrów rolnictwa wskazują na ogólną zgodę co do konieczności uproszczenia WPR i skoncentrowania się na potrzebach rolników. Zmiany klimatyczne, biurokracja i wyzwania rynkowe stanowią kluczowe kwestie, które trzeba uwzględnić w reformach po 2027 roku. Polska, podobnie jak inne kraje członkowskie, podkreśla znaczenie płatności bezpośrednich dla stabilizacji dochodów rolników i konieczność wzmocnienia narzędzi stabilizujących rynek rolny.

Na podst. AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. listopad 2024 20:06