StoryEditor

MKiŚ odpiera zarzuty: Nie planujemy ograniczenia polowań na dziki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że nie pracuje nad zmianami ograniczającymi odstrzał dzików i polowań. To odpowiedź na zarzuty rolników, które prezentowaliśmy na łamach naszego portalu.

03.02.2025., 09:17h

Ministerstwo uspokaja rolników 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) odniosło się do zarzutów Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Sępoleńskiego, które prezentowaliśmy w artykule “Spór o odstrzał dzików narasta: rolnicy żądają zmian w rządzie!”. Rzecznik MKiŚ Marek Pogorzelski w przesłanym nam piśmie wyjaśnia, że zarzuty formułowane przez rolników nie znajdują odniesienia w pracach Ministerstwa.

image

Spór o odstrzał dzików narasta: rolnicy żądają zmian w rządzie!

Nie ma planów ograniczenia odstrzału dzików 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że nie prowadzi prac nad ograniczeniem redukcji populacji dzików. Resort podkreśla, że wszystkie zmiany w prawie łowieckim podlegają konsultacjom społecznym i międzyresortowym, a ostateczny kształt przepisów wynika z dialogu różnych środowisk

Ministerstwo wskazuje natomiast na zasadność wprowadzenia okresu ochronnego na lochy, co jest postulatem samych myśliwych. Resort opowiada się także za modyfikacją strategii zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) poprzez intensyfikację poszukiwań padłych dzików. 

Strefa zakazu polowań przy budynkach 

MKiŚ zapewnia, że w ramach posiedzeń Zespołu ds. reformy łowiectwa nie omawiano kwestii zwiększenia ze 150 do 500 metrów strefy wokół zabudowań, w której obowiązywałby zakaz strzelania do zwierzyny. Nie są też prowadzone prace legislacyjne zmierzające do wprowadzenia zakazu lub ograniczenia polowań zbiorowych i komercyjnych i nie są prowadzone prace, których celem jest wprowadzenie zakazu używania do polowań urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych

Zrównoważona gospodarka leśna priorytetem resortu 

- Chcemy podkreślić, że wszystkie działania resortu wynikają z potrzeby dostosowania gospodarki leśnej i łowieckiej do zmieniających się warunków społeczno-ekologicznych. Zrównoważona gospodarka leśna, w której aspekty przyrodnicze, społeczne i edukacyjne są traktowane priorytetowo, jest w pełni zgodna z założeniami nowoczesnego zarządzania zasobami naturalnymi – informuje rzecznik MKiŚ Marek Pogorzelski.  

MKiŚ reaguje na postulaty aktywistów

W artykule “Spór o odstrzał dzików” informowaliśmy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmując decyzje legislacyjne bierze pod uwagę postulaty aktywistów z koalicji “Niech Żyją!”.

We wniosku z 22 sierpnia 2024 r. skierowanym do Ministra Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski i Głównego Konserwatora Przyrody Mikołaja Dorożały aktywiści postulowali wprowadzenie zakazu polowań na 12 ptaków argumentując, że to “okrutna tradycja”. Na liście przekazanej przez “Niech Żyją!” znalazły się m.in. krzyżówka, cyraneczka, głowienka, słonka, czernica, łyska. 20 stycznia 2025 r. w Rządowym Centrum Legislacyjnym opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych. Projekt znosi z listy gatunków łownych... krzyżówkę, cyraneczkę, głowienkę, słonkę, czernicę, łyskę

Albert Katana
Autor Artykułu:Albert Katana
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. luty 2025 13:01