Rządowe plany przedstawił jeszcze przed Świętami na konferencji prasowej wiceminister Jacek Bogucki. Wsparcie ma dotyczyć wyłącznie hodowców świń w cyklu zamkniętym oraz mniejszych i średnich producentów mleka.
W przypadku producentów mleka dodatkowa dopłata będzie przysługiwała tylko tym rolnikom, którzy spełniają poniższe warunki:
- w roku kwotowym 2014/2015 wprowadzili do obrotu przynajmniej 15 tys. kg mleka (zarówno w formie dostaw hurtowych jak i sprzedaży bezpośredniej),
- w dniu składania wniosku o wypłatę pomocy mają w swoim gospodarstwie przynajmniej 3 krowy w typie użytkowym mlecznym lub kombinowanym – przy czym za krowę uznaje się samicę w wieku przekraczającym 24 miesiące.
Pomoc dla konkretnego gospodarstwa będzie zależała od ilości mleka sprzedanego w ostatnim roku kwotowym, jednak pojedyncze gospodarstwo otrzyma pomoc maksymalnie do 300 tys. kg. Stawka pomocy będzie ostatecznie znana po zakończeniu naboru wniosków – zależy od tego na jaką ilość mleka będą opiewały złożone przez rolników wnioski. Rząd zamierza przeznaczyć na te dopłaty kwotę ok. 120 mln zł (połowa z budżetu UE, połowa z budżetu krajowego), a szacowana stawka pomocy może wynieść ok. 1,5 gr/kg mleka (słownie: półtora grosza).
Pomoc dla producentów świń będzie przysługiwała z kolei tym producentom, którzy spełniają następujące warunki:
- na dzień 30 września 2015 roku posiadali w swoich gospodarstwach nie więcej niż 2 tys. świń – co potwierdzają zapisy w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ),
- w okresie od 1 października do 31 grudnia 2015 roku sprzedali przynajmniej 5 i nie więcej niż 2000 świń (mowa tu o świniach objętych kodem CN 01039219 – czyli takich o wadze pow. 50 kg i dodatkowo o maciorach) – oznakowanych numerem identyfikacyjnym będącym numerem siedziby stada należącego do danego producenta rolnego.
Oznacza to, że świnie musiały się w tym gospodarstwie urodzić. Tak więc wsparcie będzie dotyczyło tylko rolników sprzedających świnie wyhodowane w cyklu zamkniętym.
W tym przypadku kwota pomocy na gospodarstwo będzie obliczana na podstawie liczby sztuk sprzedanych między 1 października, a 31 grudnia 2015 roku i stawki, która zostanie ustalona na podstawie złożonych wniosków. Resort rolnictwa szacuje, że może to być ok. 70 zł/sztukę sprzedaną.
Wypłatą pomocy ma zajmować się Agencja Rynku Rolnego. Naboru wniosków o pomoc należy spodziewać się w styczniu przyszłego roku. gi