StoryEditor

Młodzi rolnicy w UE mają coraz więcej problemów. Ziemia i kredyty nie dla nich?

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie dotyczące wymiany pokoleń w rolnictwie na terenie UE. Organizacja młodych rolników CEJA z zadowoleniem przyjęła raport, który wskazuje na główne problemy, przed którymi stoi młodsze pokolenie unijnych rolników. Jest wśród nich: dostęp do ziemi, kredytów, edukacji i niezbędnych szkoleń.
21.10.2023., 21:10h
Po przyjęciu raportu przez PE młodzi rolnicy zrzeszeni w CEJA będą uważnie monitorować kolejne kroki, które ten raport powinien zapoczątkować w całym sektorze rolno-spożywczym. Zdaniem CEJA musi on służyć jako podstawa nadchodzącego dialogu strategicznego na temat przyszłości rolnictwa i WPR po 2027 r., a także przed wyborami europejskimi w czerwcu przyszłego roku.

Młodych rolników ubywa w UE


Zaledwie 11,5% rolników w UE jest w wieku poniżej 40 lat, a prawie połowa rolników jest w wieku od 35 do 39 lat. 

- Rzeczywistość w terenie jest równie alarmująca jak statystyki. Sprawozdanie uznające obecną potrzebę wymiany pokoleń z pewnością zdobędzie konsensus polityczny; musi także pobudzać do działania. Historie sukcesu zawodowego wielu młodych rolników są często widoczne. Ale nie zapominajmy, że wielu młodych ludzi nie ma odwagi rozpocząć działalności lub po prostu ponosi porażkę z powodu nieodpowiednich warunków, aby w sposób zrównoważony inwestować w gospodarstwo, uzyskiwać przyzwoite dochody i mieć plan życia na obszarach wiejskich - powiedział prezes CEJA Peter Meedendorp.

Trudny dostęp do ziemi rolnej i kredytów


Odnosząc się do wyzwań stojących przed młodymi rolnikami, na które CEJA podkreśla od dziesięcioleci, w raporcie zaproponowano również ścieżki działania. Główne trudności pojawiają się w dostępie do gruntów i kredytów, głównie z powodu braku kapitału i zabezpieczeń. Stąd potrzeba dedykowanych instrumentów finansowych, silniejsza pozycja rolników w łańcuchu wartości oraz szeroka refleksja nad mobilnością gruntów w UE.

Ponadto uznanie wieloaspektowego charakteru rolnictwa podkreśla znaczenie edukacji, możliwości szkolenia przez całe życie i transgranicznych innowacji w państwach członkowskich w celu rozwijania umiejętności młodych rolników, aby odnieść sukces w rolnictwie. Taki projekt będący nie tylko zawodem, ale także sposobem na życie, poprawiający warunki życia na obszarach wiejskich wraz z odpowiednią infrastrukturą w zakresie zdrowia, edukacji, mobilności i cyfryzacji, jest również sposobem na rozwiązanie obecnego problemu spadku liczby gospodarstw rolnych w UE.

Młodych rolników trzeba wspierać


W raporcie wzywa się UE i państwa członkowskie do wspierania udziału młodych rolników w procesach decyzyjnych. Członkowie CEJA będą zwracać szczególną uwagę na konkretne kolejne kroki, aby upewnić się, że w polityce UE i poszczególnych krajów stosowane są odpowiednie środki i instrumenty, aby sprostać zidentyfikowanym wyzwaniom. W związku z tym CEJA wzywa Komisję Europejską i Radę UE do formalnej odpowiedzi Parlamentowi Europejskiemu.
Przypomnijmy, że Europejska Rada Młodych Rolników (CEJA) reprezentuje interesy polityczne około dwóch milionów młodych rolników z całej Europy. Jej głównymi celami jest ułatwianie rozpoczęcia gospodarowania młodym rolnikom, informowanie ich i szkolenie, a także moderowanie komunikacji i dialogu między nimi.

oprac. bcz

Źródło: CEJA
Fot. Canva
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 00:52