Sarnowski potwierdził, że resort finansów i urzędy skarbowe do tej pory w tej sprawie prezentowały różne stanowiska, nawet przeciwne – kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży maszyny czy ciągnika może być cena nabycia bez pomniejszania jej o odpisy amortyzacyjne. Uzasadnieniem było fakt, że działalność rolnicza jest zwolniona z podatku dochodowego. Poseł, który złożył interpelację na tę okoliczność przytoczył wykładnię Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytanie wydawnictwa podatkowego z marca 2019 r. oraz opinię dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na interpelacje z 18 kwietnia 2019 r. i 14 września 2018 r. Tę ostatnią uchylił 14 sierpnia 2019 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej, zaś wykładnia z 18 kwietnia 2019 r. nie była uchylona.
Wiceminister Sarnowski stwierdził, że kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży środka trwałego – zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT – są wydatki na jego nabycie pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, tych uznanych, jak i nieuznanych za koszty podatkowe. Zasada ta ma zastosowanie także do środków trwałych wykorzystywanych do działalności rolniczej. Identyczne stanowisko obecni...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Mniej opłacalna sprzedaż maszyn przez przedsiębiorców rolnych
– Przedsiębiorca rolniczy, który sprzedaje maszynę wykorzystywaną w działalności gospodarczej, odliczy od przychodu wydatki na jej nabycie pomniejszone o wszystkie odpisy amortyzacyjne, zarówno uznane, jak i nieuznane za koszty podatkowe – objaśnił Jan Sarnowski, wiceminister finansów, w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów. Nie jest ona korzystna dla rolników.