StoryEditor

Mniej pieniędzy na unijne rolnictwo? Komisarz Hansen uspokaja: "Nie panikujmy"

Budżet WPR przestaje być niezależny, a rolnicy obawiają się o swoje wsparcie. Komisarz Hansen stara się ich uspokoić, ale czy jego zapewnienia wystarczą?

18.02.2025., 14:00h

Nowy system finansowania WPR budzi kontrowersje

Unijny budżet rolny przechodzi poważne zmiany, a rolnicy coraz głośniej wyrażają swoje obawy. Decyzja Komisji Europejskiej o włączeniu finansowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) do jednego funduszu przeznaczonego na wszystkie polityki UE wzbudziła duże emocje. Komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen podczas wizyty w Nadrenii Północnej-Westfalii starał się załagodzić sytuację, uspokajając rolników i zapewniając, że wciąż mogą liczyć na wsparcie.

Decyzja Komisji, o której pisaliśmy już w artykule „KE chce zlikwidować budżet WPR – rolnictwo straci miliardy euro”, oznacza koniec niezależnego finansowania rolnictwa. Zamiast osobnego budżetu dla WPR, środki na rolnictwo będą teraz konkurować z innymi wydatkami UE, takimi jak obronność. Dla wielu rolników to sygnał, że finansowanie ich działalności może być mniej przewidywalne.

„Nie panikujmy, negocjacje dopiero się zaczęły”

Hansen podkreśla, że nie wszystko jest jeszcze przesądzone: 

- Jesteśmy jeszcze na początku drogi i powinniśmy zachować spokój, aby nie wywoływać dalszej niepewności wśród rolników – powiedział komisarz UE podczas spotkania z minister rolnictwa Nadrenii Północnej-Westfalii Silke Gorißen. Wskazał również, że traktaty UE wciąż zobowiązują Unię Europejską do wspierania rolnictwa i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

Nie zmienia to jednak faktu, ze priorytety budżetu UE na kolejne lata mogą się przesunąć. Hansen przyznał, że większa część środków może trafić na obronność oraz inne strategiczne dziedziny. 

Hansen chce znaleźć kompromis ze spółdzielniami mleczarskimi. Kwestia artykułu 148

Zmiany w budżecie to nie jedyny temat, który wzbudza niepewność wśród rolników. W Niemczech trwa burzliwa debata nad artykułem 148 Wspólnej Organizacji Rynków Produktów Rolnych UE, dotyczącym umów na dostawy mleka. Przepisy te zobowiązują państwa członkowskie do wprowadzenia pisemnych umów między rolnikami a przetwórcami, w których jasno określone są ceny i ilości dostarczanego mleka.

Nie wszystkim się to podoba. Niemieckie spółdzielnie mleczarskie twierdzą, że przepisy te mogą naruszać zasady wolnego rynku, a dla rolników oznaczać mniejszą elastyczność w sprzedaży mleka. Hansen stara się złagodzić napięcia i zapowiada rozmowy z przedstawicielami branży mleczarskiej.

- Musimy mówić bardziej bezpośrednio o tym, że rolnik musi wiedzieć, jaką cenę otrzyma, gdy dostarczy swoje towary – podkreślił komisarz.

Hansen przedstawi swoją wizję przyszłości rolnictwa

Hansen zapowiada, że w swojej „Wizji przyszłości rolnictwa” skupi się na uproszczeniu WPR i większym udziale systemów zachęt zamiast restrykcji. Jak pisaliśmy wcześniej, Komisja planuje także wzmocnić regulacje dotyczące standardów produkcji, co oznacza ostrzejsze normy dla importowanej żywności. Według zapowiedzi komisarza Christophe Hansen w tę środę oficjalnie przedstawi Brukseli swoją wizję przyszłości, której podstawowe wątki opisaliśmy w artykule:

image

UE zaostrzy normy importu żywności – nowy plan Komisji już w lutym

Czy zmiany w finansowaniu rolnictwa doprowadzą do jego osłabienia czy odwrotnie – wzmocnią branżę? To się dopiero okaże, ale jedno jest pewne – rolnicy muszą bacznie śledzić rozwój sytuacji, by być gotowi nie tylko na nowe warunki funkcjonowania w unijnej polityce rolnej, ale też zasygnalizowania politykom, które proponowane rozwiązania mogą zaszkodzić unijnym gospodarstwom rolnym.

Na podst. topagrar.com, sip.lex.pl

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. luty 2025 12:27