StoryEditor

Monika Piątkowska nie jest już prezesem Izby Zbożowo-Paszowej

Będą ważne zmiany w prezydium Izby Zbożowo-Paszowej po tym, jak ze stanowiska prezesa zrezygnowała Monika Piątkowska. Stało się to po wygranych wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie.

31.03.2025., 10:40h

Monika Piątkowska 26 marca w Senacie złożyła uroczyste ślubowanie. Wcześniej w gabinecie marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej odebrała nominację z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka.

image
Przed rozpoczęciem obrad 31. posiedzenia Senatu senator Monika Piątkowska złożyła ślubowanie. Wcześniej w gabinecie marszałek Senatu odebrała nominację z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka
FOTO: Kancelaria Senatu RP

Wybory do Senatu w Krakowie

Piątkowska 16 marca wygrała wybory uzupełniające do Senatu w okręgu nr 33, zdobywając 50,14 proc. głosów. Objęła mandat po Bogdanie Klichu (KO). Frekwencja w wyborach wyniosła 16,52 proc.

Na Monikę Piątkowską, bezpartyjną, startującą z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska, zagłosowały 25 022 osoby z południowych i zachodnich dzielnic Krakowa, a także ze Starego Miasta.

Wybory zarządził prezydent po tym, jak Bogdan Klich zrezygnował z mandatu w związku z objęciem funkcji chargé d’affaires Ambasady Polski w Waszyngtonie.

Wiceprezesi przejęli władzę

Rezygnację z kierowania Izbą Zbożowo-Paszową Piątkowska podjęła niedługo przed złożeniem ślubowania. Aktualnie pracami Izby kierują dwaj wiceprezesi: Michał Dybał (dyrektor ds. rozwoju Louis Dreyfus Company Polska), który odpowiada za handel zbożem, a także wiceprezes Wojciech Zarzycki (dyrektor operacji handlowych Elanco Poland) odpowiedzialny za segment pasz.

W biurze IZP dowiedzieliśmy się, że do komentowania zmian w prezydium są upoważnieni wiceprezesi.

Michał Dybał w rozmowie z top agrar Polska, przyznaje, że jeszcze nie ma stanowiska prezydium co do tego, kiedy nastąpi wybór następcy lub następczyni Moniki Piątkowskiej.

Czy nowy prezes będzie wybrany z grona prezydium, czy też będzie to osoba z zewnątrz? – Za wcześnie, aby o tym mówić – ucina krótko wiceprezes Dybał.

Po serii pytań ze strony naszej redakcji, oficjalne oświadczenie wydała Izba Zbożowo-Paszowa. Poniżej prezentujemy jego treść.

"Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że w związku z wyborem Pani Moniki Piątkowskiej na Senatora RP, w dniu swojego ślubowania, tj. 26 marca br., złożyła ona rezygnację z funkcji Prezesa Izby. Jej obowiązki przejęli wiceprezydenci – Michał Dybał, ds. handlowych  i  Wojciech Zarzycki ds. paszowych, zapewniając ciągłość działania organizacji. Prace Izby będą kontynuowane bez zmian, a w najbliższym czasie nie są planowane żadne dodatkowe zmiany organizacyjne w strukturze czy funkcjonowaniu. Izba  Zbożowo-Paszowa nadal będzie realizować swoje zadania na rzecz sektora, pozostając pod nadzorem obecnego kierownictwa. Prezydium Izby Zbożowo-Paszowej".

image

Monika Piątkowska senatorem. Będą zmiany w Izbie Zbożowo-Paszowej?

Wybory całkowiecie zmieniły sytuację

Z naszych informacji wynika, że rezygnacja Piątkowskiej ważyła się niemal do ostatniej chwili. Sama zainteresowana chciała pozostać na stanowisku i jeszcze 17 marca twierdziła, że nie widzi powodu, aby odejść. – Nie muszę rezygnować z Izby. Mogę być senatorem niezawodowym i tak pewnie będzie – podkreślała Monika Piątkowska. 

Także biuro Izby Zbożowo-Paszowej twardo zapewniało, że rezygnacji nie będzie. – Pani prezes nie planuje rezygnować z funkcji prezesa Izby w związku ze zdobyciem mandatu senatora. Obecnie nie ma regulacji prawnej, która by tego zakazywała – tłumaczono.

Szybko okazało się jednak, że zwyciężył pogląd, aby nie łączyć funkcji typowo politycznej, jaką jest mandat senatora z szefowaniem Izbie Zbożowo-Paszowej, która jest organizacją stroniącą od polityki.

W komentarzu dla top agrar Polska Monika Piątkowska stwierdziła, że dziękuje za "wspaniały etap wieloletniej, dobrej współpracy". – Cały sektor agro, był, jest i będzie mi bliski – zapewniła. Niedługo później w mediach społecznościowych pojawiło się jej oświadczenie.

Ważna reprezentacja polskiego rynku

Izba Zbożowo-Paszowa, działająca pod równoległą nazwą Izba Gospodarcza Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz, jest organizacją branżową funkcjonującą od 1997 r. 

Do Izby należy ok. 70 firm członkowskich z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami i surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliwowego. Członkami Izby są również firmy świadczące usługi na rzecz sektora gospodarki rolnej, takie jak inwestycje, transport czy kontrola jakości.

Podmioty zrzeszone w Izbie reprezentują ok. 70% potencjału polskiego rynku zbóż i ponad 50% rynku paszowego.

Krzysztof Zacharuk

Krzysztof Zacharuk
Autor Artykułu:Krzysztof Zacharuk
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. kwiecień 2025 11:01