Produkcja rolna zagrożona
Zdaniem rządu, 2021 r. jak i obecny są kolejnymi trudnymi latami dla producentów rolnych z uwagi na problemy ze zbytem produktów rolnych związane z epidemią COVID -19 oraz drastycznym wzrostem cen środków do produkcji rolnej.
Od początku 2021 r. na rynkach państw Unii Europejskiej obserwowany jest stały wzrost notowań gazu ziemnego. Ten wzrost łączony jest z czynnikami globalnymi m.in. takimi jak ograniczenie zużycia i wydobycia gazu wskutek pandemii COVID-19. Skutkuje to drastycznym zwiększeniem kosztów produkcji i cen nawozów przede wszystkim na bazie amoniaku. Istotny ciężar wzrostu cen ponoszą producenci rolni ograniczając wolumen zakupu nawozów. Sytuacja ta grozi załamaniem rynku produkcji rolnej i wzrostem cen żywności.
"W projekcie rozporządzenia proponuje się wprowadzenie nowej formy pomocy dla producentów rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19 i którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r. - na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 15 maja 2022 r." – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Planowany termin przyjęcia projektu rozporządzenia przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 r. Jak poinformowało dziś (4 marca) MRiRW, rząd cały czas czeka na zgodę Komisji Europejskiej. Decyzję poznamy 8 marca.
Jeśli KE zgodzi się na proponowaną pomoc, dopłata do hektara ma wynieść do 500 zł/t. Rząd na ten cel przeznaczy 3-4 mld złotych.
fot. EnvatoElements