StoryEditor

MRiRW: Kończą się prace nad Paktem dla obszarów wiejskich

Co się zmieniło, jakie są cele i wyzwania w strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa? Jakie projekty są realizowane?
10.05.2018., 16:05h
Roczne prace nad Strategią zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa dobiegają końca. Zaktualizowano krajową strategię dla wsi i rolnictwa i dostosowano postanowienia do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju oraz do nowych uwarunkowań społeczno-gospodarczych, a także przygotowano ją do kolejnej perspektywy finansowej i zmian podążających wraz z nową WPR po 2020 roku. 
Najważniejszym działaniem jest zakończenie prac nad Paktem dla obszarów wiejskich, w którym poprawie ma ulec integracja działań środowiska wiejskiego. W pracach nad Strategią brało udział 16 wojewódzkich Zespołów, które analizowały szanse i zagrożenia dla danego obszaru, a także eksperci z Instytutów naukowych (m.in. IERGiŻ, IUNG, ITP, IHAR, IZOO, PIWET, IOR, IBPRS, IO, IWNiRZ). 

Trendy i wyzwania 

Zidentyfikowano na podstawie analizy 19 trendów, a w ramach nich zdefiniowano 6 kluczowych wyzwań; 
  • zapewnienie odpowiednich dochodów w rolnictwie, 
  • wzrost innowacyjności w sektorze rolno-spożywczym, 
  • ograniczenie różnic regionalnych, 
  • wzrost poziomu i źródeł dochodów mieszkańców wsi,
  • zapewnienie zrównoważonego rozwoju wsi,
  • efektywne zarządzanie rozwojem wsi wraz z wykorzystaniem możliwości polityki unijnej. 
- Głównym celem Strategii jest to, aby sektor rolno-spożywczy był stabilny ekonomicznie, społecznie i środowiskowo, a obszary wiejskie były racjonalnie zagospodarowane i atrakcyjne jako miejsce zamieszkania, pracy i rekreacji - mówił podczas konferencji Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu. Strategia, jak podkreślił będzie opierała się na czterech filarach - opłacalności produkcji, jakości życia i środowiska, stwarzaniu miejsc pracy i aktywizacji społeczeństwa. Ostatnim filarem ma być sprawna administracja rolna.
W ramach tych filarów stworzono 25 kierunków interwencji. 

- W Strategii chodziło o utworzenie logicznego ciągu projektów oraz możliwość monitorowania postępów prac nad projektami - tłumaczył Zarudzki. 
Powstał dokument wdrażający Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa, czyli Pakt dla obszarów wiejskich. Obejmuje projekty strategiczne SOR (21 projektów, część jest w trakcie realizacji), działania na tle krajowym i samorządowym, a dodatkowo zawiera także działania MRiRW w ramach WPR. Koniec prac nad Paktem planowany jest na czerwiec 2018 r.
- W tej chwili niektóre z projektów są w trakcie realizacji np. platforma żywnościowa, sprzedażowa. Kolejne projekty dotyczą rozwoju branż np. strategia rozwoju bydła mięsnego i sprawnego zarządzania ryzykiem, ubezpieczeń społecznych, szukanie nowych sposobów zabezpieczania ryzyka - mówił posekretarz stanu. 
Minister Zarudzki powiedział, że Strategia i jej zwieńczenie czyli Pakt rozwoju obszarów wiejskich, a w nim kolejne projekty oraz działania mogą być również formą rozliczania się ze skutecznie zrealizowanych prac i wywiązania się MRiRW z założonych celów. 
dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. styczeń 2025 04:53