StoryEditor

My, kobiety wiejskie mamy głos!

Przeczytaj, o czym dyskutowały dziś panie działające w Radzie ds. kobiet Krajowej Rady Izb Rolniczych w Spale, w przededniu dożynek prezydenckich.
16.09.2017., 23:09h
Wraz z naszymi mężczyznami wspólnie pracujemy, wychowujemy nowe pokolenia. Kobiety na terenach wiejskich podejmują wiele wyzwań, są głównie odpowiedzialne za spajanie rodziny i zachowywanie tradycyjnych wartości rodzinnych. Dlatego nasz głos musi być słyszany przez decydentów – podkreśliła Zofia Stankiewicz, wiceprzewodnicząca otwierając dziś w Spale spotkanie Rady ds. kobiet Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Ile kobiet w PROW-ie?

Na spotkaniu przedstawiono ciekawe dane co do udziału kobiet w realizacji PROW 2014-2020. Okazuje się, że:
  • Wsparcie na przystąpienie do systemów jakości – na 2005 decyzji o przyznaniu pomocy, 345 trafiło do gospodarstw prowadzonych przez kobiety.
  • Modernizacja gospodarstw rolnych – na 7959 gospodarstw otrzymujących wsparcie, 1293 prowadzą kobiety.
  • Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN – wsparcie otrzymuje 109 zagród, w tym 12 prowadzone przez kobiety.
  • Przetwórstwo i marketing produktów rolnych – wsparcie idzie do 89 gospodarstw, a tym prowadzone przez kobiety 13.
  • Premie dla młodych rolników – przyznano pomoc 5624 gospodarstwom, w tym 846 kobiecych.
  • Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa – na 364 decyzji 123 idzie dla gospodarstw zarządzanych przez kobiety.
  • Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów – 867 decyzji, w tym 299 dla pań.
  • Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi – 778 081 decyzji, w tym 233 754 dla kobiet.

Pytania do ARiMR

Wśród zaproszonych gości do Spały na spotkanie Rady Kobiet KRIR była Maria Fajger, p.o. prezesa ARiMR. Panie zebrane na sali najwięcej pytań skierowały właśnie do niej w zakresie płatności bezpośrednich i trwającego szacowania szkód po letnich nawałnicach.

– Dziś jesteśmy jedyną agencją w kraju rozdysponowującą fundusze unijne. Od pierwszego września przejęliśmy część działań ARR i mamy na to warunkową akredytację. W agencji przygotowujemy procedury dla KOWR. Działanie w zakresie materiału siewnego od nowego roku oceniane będzie przez ARiMR w biurach powiatowych. W oddziałach regionalnych ARiMR trwa obsługa grup producenckich i ich konsolidacji – mówiła prezes Maria Fajger.

Obecnie ARiMR jest na etapie przygotowywania wypłaty zaliczek dla dopłat obszarowych na poziomie 70%. Wewnętrzna kontrola administracyjna w Agencji w tym temacie jest obecnie na półmetku. Od 1 grudnia będzie wypłacana reszta płatności bezpośrednich.

– Równolegle trwa rozruch poszczególnych działań zakresie PROW. Proszę, przyglądajcie się pilnie harmonogramom naboru ogłaszanym na naszej stronie internetowej. Będziemy też wdzięczni za uwagi co do skuteczności działania trwających programów.

Podjęliśmy inicjatywę, by w pierwszej kolejności wypłacić zaliczki dla rolników z 6 najbardziej poszkodowanych województw. Apeluję też o to, by ci, którzy zostali dotknięci nieszczęściem nawałnicy, a dokonali inwestycji czy zakupu maszyn z PROW 2007-2013 czy 2014-2020, zgłosili  jak najszybciej proste oświadczenia o szkodach do ARiMR.

Uczestniczki pytały: dlaczego każdego roku zmieniają się druki o płatności bezpośrednie? Dlaczego powierzchnia gruntów pod płatności jest nietożsama z ewidencją gruntów?

– Trwają dyskusje pomiędzy ARiMR a ministerstwem rolnictwa odnośnie tego problemu. Wszyscy mamy z tym kłopot. A jeśli chodzi o zmiany w formularzach: następują ciągle zmiany podstaw prawnych i dlatego Agencja zmuszona jest dostosowywać wnioski – powiedziała p.o. prezesa ARiMR.

Co z pomocą dla rolników poszkodowanych w klęskach: dlaczego oferujecie tylko kredyt?

– Kredyt jest jedną z form pomocy dla rolników. Mamy też nabory PROW. Polska wystąpiła o wypłatę jednorazowego wsparcia z Komisji Europejskiej, ale decyzji ostatecznej w tym zakresie z Brukseli jeszcze nie ma.

Mamy wiele wniosków z terenów zniszczonych nawałnicą. Wojewodowie nie są w stanie ich autoryzować. Co robić?

– Lepiej złożyć niepełny wniosek do nas, niż go nie złożyć. Będziemy wówczas prosić o uzupełnienia. Zastanowimy się też, czy w tej sytuacji nie przedłużyć naboru wniosków.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 17:52