Rolnicy w Kołach Łowieckich to niezwykle cenne źródło informacji, wiedzy o żerowaniu łownych gatunków, szkodach łowieckich i pomysłów na ochronę upraw. Ponadto rolnik w kole ma realny wpływ na gospodarkę łowiecką na danym terenie.
Niestety w powiecie limanowskim odmówiono rolnikom możliwości wstąpienia do tamtejszego Koła. Za argument odmowy podano, że w Kole jest już wystarczająca liczba myśliwych… W związku z tym, Małopolska Izba Rolnicza zwróciła się do KRIR z prośbą, aby Izba złożyła wniosek do Polskiego Związku Łowieckiego, aby w statucie Kół Łowieckich uwzględnić 30% udział rolników w strukturach. Jednak jest to niewykonalne…
– PZŁ nie dyskryminuje ani też nie faworyzuje żadnej grupy społecznej pod kątem przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego czy też kół łowieckich. Koła łowieckie są osobami prawnymi będącymi członkami Polskiego Związku Łowieckiego. Pozbawia to Polski Związek Łowiecki możliwości tak daleko idącej ingerencji w skład osobowy kół łowieckich. Obok kół (osób prawnych) członkami Polskiego Związku Łowieckiego są osoby fizyczne nieposiadające przynależności do kół łowieckich. Każda osoba fizyczna posiada prawo do zrzeszania się. Wolność zrzeszania się jest fundamentem, na którym budowane są koła łowieckie – taką odpowiedź otrzymał KRIR na złożony wniosek. Ponadto PZŁ dodał, że to właśnie rolnicy są najbliższą grupą społeczną dla myśliwych są właśnie rolnicy…
oprac. dkol na podst. krir.pl
Fot. Kolasińska
StoryEditor
Myśliwi odmówili rolnikom możliwości wstąpienia do koła
Jak podaje KRIR rolnicy z powiatu limanowskiego otrzymali odmowę przyjęcia do koła łowieckiego, gdyż jako argument podano wystarczającą liczbę myśliwych.