StoryEditor

Nadchodzi koniec ery giełdy w Chicago

Kto choć raz miał okazję zaobserwować na żywo to, co dzieje się na parkiecie giełdy w Chicago, z pewnością nigdy tego nie zapomni, bowiem już za kilka miesięcy widok ten na zawsze stanie się tylko wspomnieniem.
12.03.2015., 12:03h

Z prostych sygnałów wysyłanych ręką, palcem lub też  potwierdzeniem kciuka handlarze w równie krótkich sygnałach i w niewiarygodnie krótkim czasie decydowali o miliardowych obrotach oraz dawali  sygnał orientacyjny, co do przebiegu notowań na rynkach zbóż na całym świecie.

Oczywiście, dotyczyło to także innych surowców, w tym rolniczych. Od 1870 r. taka forma handlu terminowego miała miejsce w Chicago, które stało się w ten sposób światowym centrum notowań gospodarki na całym świecie. Jak mówią z nostalgią Amerykanie - były to czasy pionierskie dla USA. Już niedługo taka forma handlu ulegnie diametralnej zmianie, ponieważ w niedalekiej przyszłości handel i notowania będą odbywały się wyłącznie drogą elektroniczną.

Od lipca 2015 r. największy organizator rynków terminowych – firma CME zamyka fizyczną obecność handlujących na parkiecie w nowym Jorku oraz w Chicago maklerów. W prawdzie zostaną jakieś szczątkowe formy handlu fizycznego, jednak zdecydowana większość transakcji odbywać się będzie drogą elektroniczną.

Handel drogą elektroniczną nie jest niczym nowym. W firmie CME taki sposób kupna i sprzedaży jest realizowany od 25 lat. Już w latach 90. w firmie było zatrudnionych 10 tys. osób, które zajmowały się prowadzeniem transakcji na parkiecie. Obecnie jednak już tylko 1200 osób pełni tę funkcję. W sumie firma CME zawiązała do tej pory 31 mln kontraktów drogą elektroniczną na sumę 2,66 mld dol.

Jak to zwykle bywa przy takich rewolucyjnych zmianach, tak i teraz wszyscy zadają sobie pytanie - co będzie się działo, jeśli ze względów technicznych, np. w przypadku braku prądu (jak to już bywało w historii), parkiet bezpośrednio dotknie awaria? Czy wtedy handel elektroniczny na jakiś czas przestanie funkcjonować?  e-abi, kb

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. grudzień 2024 08:01