Spotkane odbyło się 18 listopada w Przysieku k. Torunia, a jego organizatorem był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, oddział Przysiek.
Program spotkania uwzględniał:
- analizę warunków opadowych w ostatniej dekadzie,
- znaczenie materii organicznej dla pojemności wodnej gleb,
- innowacyjne rozwiązania w zakresie techniki nawożenia i nawozów,
- nowe technologie upraw,
- wystąpienia przedstawicieli przodujących gospodarstw rolnych w zakresie agrotechniki i nawożenia upraw polowych.
Podczas konferencji prof. Jan Kuś z IUNG – PIB Puławy przedstawił m.in. zagadnienia glebowej materii organicznej, jej znaczenia dla retencji wodnej oraz polowej pojemności wodnej. Problem dostępności wody glebowej dla upraw polowych narasta, zwłaszcza w ostatnim czasie.
– W minionym dwudziestoleciu mieliśmy w Polsce 8 susz, a od lat 90. ub. wieku mamy do czynienia z ociepleniem klimatu – stwierdził ekspert. Profesor podkreślił też potrzebę stworzenia w kraju tzw. małej retencji wodnej oraz wskazał, że ubytek w glebach materii organicznej, to po erozji wietrznej i wodnej, drugi czynnik stwarzający największe zagrożenie dla naszego rolnictwa.
– Poprawa pierwszego czynnika zwiększy zasoby wody w glebie, natomiast ograniczenie drugiego ma bezpośredni związek ze stosowaniem siewu w mulcz czy uprawy pasowej. Niestety, plany poprawy retencyjności naszych niewielkich zasobów wodnych kończą się zwykle na etapie papierowym, z kolei wdrażanie do praktyki uprawy pasowej napawa większym optymizmem – dodał wykładowca.
Jednym z przykładów praktycznego wdrażania postępu technologicznego do praktyki rolniczej była prezentacja agregatu uprawowo-siewnego typu strip–till skonstruowanego i wykonanego przez pana Macieja Czajkowskiego z Sokołowa. Maszyna może w jednym przejeździe jednocześnie wykonać uprawę pasową, siew (zbóż, buraków, rzepaku, kukurydzy lub sadzić rozsady) oraz nawożenie zlokalizowane.
– Jeszcze nikt nie skonstruował maszyny uprawowej na zły płodozmian w gospodarstwie – powiedział Czajkowski w trakcie dyskusji o tym systemie uprawy pól. bie