Koncern Nestle pozwał niemieckiego giganta cukrowniczego, Suedzucker i inne niemieckie
koncerny cukrownicze na 50 mln euro odszkodowania z tytuły zmowy cenowej, jakiej firmy te dopuściły się w RFN – podaje FAPA. Szczegóły pozwu nie są znane, złożono go w sądzie w Mannheim, gdzie swoją siedzibę ma Suedzucker. To druga sprawa tego typu; wcześniej pozew o 1,3 mln euro odszkodowania złożył niemiecki producent miętówek i syropków na kaszel, Vivil.
W lutym 2014 roku Suedzucker, Nordzucker i Pfeifer&Langen zostali uznani winnymi zmowy
cenowej i obłożeni przez niemiecki urząd antymonopolowy grzywną 280 mln euro, z czego blisko 200 mln euro przypadło na Suedzucker. Przez kilka lat do 2009 roku te trzy przedsiębiorstwa miały podzielić Niemcy na strefy wpływów i nie konkurować ze sobą
cenowo, żeby osiągnąć jak najwyższe zyski ze sprzedaży. Koncern Nordzucker za to, że współpracował z resortem antymonopolowym, dostał niską karę.
Jeśli mowa o niemieckim rynku cukru, to tamtejszy Związek Producentów Cukru (WVZ) oszacował zbiory buraków w 2015 roku na 20,16 mln ton, czyli aż o 26% mniej niż w ub. roku. Powodem ubytku jest przede wszystkim ograniczenie upraw ze względu na nadprodukcję w poprzednim roku – areał zmniejszył się o 19% do 289 tys. ha. Dużo niższe będzie też plonowanie, ale polaryzacja nie powinna zmienić się znacząco. Produkcja cukru w przeliczeniu na hektar upraw buraków cukrowych została oszacowana na 11,1 ton, co pozwoli na wytworzenie 3,2 mln ton cukru. W relacji rocznej produkcja będzie niższa o 27%, ale i tak przekroczy kwotę produkcyjną o nieco ponad 300 tys. ton.
Na podst. FAPA opr. pł