„Określenie dnia wejścia ustawy zmieniającej w życie z pominięciem zagwarantowanego Prezydentowi w art. 122 ust. 2 Konstytucji terminu podjęcia decyzji co do podpisania ustawy stanowi wystarczającą przesłankę stwierdzenia, że w badanej sprawie naruszono nakaz zachowania odpowiedniej vacatio legis. Przebieg procesu legislacyjnego sprawił, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie mógł skorzystać z przysługującego na mocy Konstytucji terminu na podjęcie decyzji w sprawie ustawy, a jednocześnie projektodawca nie wskazał szczególnych powodów uzasadniających skrócenie vacatio legis” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.
Konieczne zmiany w 33 ustawach
W liście do Marszałek Sejmu Andrzej Duda wskazuje także na trudności legislacyjne związane z włączeniem do resortu rolnictwa całego obszaru leśnictwa i łowiectwa
„Biorąc pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce, wątpliwości budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko – nowego działu leśnictwo i łowiectwo. Docelowo, w wyniku rekonstrukcji Rady Ministrów, działem tym kierować będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kierujący obecnie trzema działami administracji rządowej:, tj. rolnictwo, rozwój wsi oraz rynki rolne. Wyłączenie leśnictwa i łowiectwa z kompetencji ministra właściwego do spraw środowiska pociąga z sobą konieczność dokonania zmian w 33 ustawach, w szczególności w ustawie z dnia 28 września 1991 roku o lasach” – zauważa Prezydent w piśmie skierowanym do Kancelarii Sejmu.
Resort środowiska powinien nadal odpowiadać za leśnictwo i łowiectwo
Andrzej Duda zauważa też, że odpowiedzialność ministra właściwego do spraw środowiska za obszar leśnictwa i łowiectwa ma długą i dobrą tradycję. Jego zdaniem w czasie prac parlamentarnych nad przedmiotową ustawą nie padły argumenty w dostateczny sposób przemawiające za proponowaną zmianą. Według Prezydenta RP chociażby z tych względów, ta kwestia powinna być przedmiotem ponownej, szerokiej debaty, w czasie której stanowiska przedstawić będą mogły wszystkie zainteresowane strony.
Bartłomiej Czekała
Źródło: KPRP
Fot. KPRP