Apel o wyłączenie obowiązku ugorowania
Zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej wystąpił z apelem o wyłączenie obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych.
- Obecna sytuacja w Europie i na świecie szczególnie negatywnie oddziałuje na rynki rolne, bardzo wysokie koszty produkcji i niskie ceny płodów – czytamy w apelu.
Zobacz także: Izby rolnicze apelują do KE o derogacje norm GAEC 6, 7 i 8
Te czynniki stawiają gospodarstwa na granicy ich rentowności. Dlatego też Zarząd LIR zwraca się do Polskiego Rządu, aby ten do czasu zakończenia konfliktu zbrojnego w Ukrainie, wyłączył obowiązek ugorowania 4% gruntów rolnych, a w dalszej perspektywie powinien być on alternatywą możliwą do wyboru przez rolnika.
Alternatywa dla ugorowania w WPR
Trzeba podkreślić, że w zamyśle Wspólnej Polityki Rolnej jest pozytywne oddziaływanie na środowisko, przy jednoczesnym przyczynianiu się do produkcji żywności lepszej jakości, dlatego też Zarząd LIR proponuje alternatywne kierunki spełnienia tych zobowiązań:
- zwolnienie z tego warunku gospodarstw posiadających produkcję zwierzęcą,
- spełnienie warunku, poprzez posiadanie w strukturze upraw roślin motylkowych, jak groch, łubin, soja oraz koniczyna. Pozwoli to na rozwinięcie produkcji roślin białkowych na pasze wolne od GMO,
- uznanie łąk kwietnych w ramach ekoschematów za powierzchnie nieprodukcyjne wypełniające warunek ugorowania 4% gruntów ornych.
- Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wskazuje na konieczność podjęcia szybkich prac nad wprowadzeniem stosownych zmian w zobowiązaniach względem WPR- czytamy.
Bernat Patrycja
Źródło: LIR
Fot: pixabay
Bernat Patrycja
Źródło: LIR
Fot: pixabay