Projekt ustawy autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego miał w założeniu wzmocnić ustrojową pozycję sołectw i organów sołectw, w tym samych sołtysów. Zaproponowano też, aby rada gminy ustaliła zasady na jakich sołtysom oraz członkom rady sołeckiej będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej. Niezależnie od diet i zwrotu kosztów podróży służbowych sołtysom miało przysługiwać wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia funkcji.
– Obecne przepisy nie regulują w pełni, naszym zdaniem, zadań sołtysa i nie doceniają jego pozycji. Nie do końca określone są też funkcje i uprawnienia rad sołeckich, jak również zebrań wiejskich. Zadania wykonywane przez sołtysa mają charakter zadań publicznych. Z uwagi na to proponowana ustawa w art. 5 ust. 1 ustala, że rada gminy ustanawia zasady, na jakich sołtysom oraz członkom rad sołeckich będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej – przekonywał poseł PSL Krzysztof Paszyk
Brak zgody PiS
Ale szanse na uchwalenie ustawy bardzo szybko rozwiało Prawo i Sprawiedliwość. -
– Są to propozycje niezgodne z obowiązującymi przepisami, ponieważ sołtys nie wykonuje zadań państwowych i rządowych. Ponadto sołtysi wykonują swoje zadania społecznie i to powoduje, że cieszą się w swoich środowiskach szacunkiem i uznaniem, a proponowane wydatki nie są przecież bez znaczenia dla budżetu państwa – tłumaczył sprzeciw wobec ustawy PiS-u poseł Ryszard Bartosik.
– Doceniamy inicjatywę PSL i będziemy ją wspierać – mówił Jacek Protas z PO. Z kolei Norbert Kaczmarczyk z Kukiz’15 opowiedział się za dalszymi pracami nad ustawą, ale jednocześnie zauważył, że:
– Mieliście państwo dużo czasu, żeby wprowadzić ten projekt. Mieliście państwo do dyspozycji budżet, mogliście nad tą ustawą procedować wcześniej i wtedy sołtysi cieszyliby się nią już teraz – mówił Kaczmarczyk.
Stanowisko PiS skomentował Marek Sowa z Nowoczesnej: – Trzeba być odrealnionym albo dawno nie być w żadnej wiosce, żeby takie stanowisko przedkładać.
Opozycji nie udało się jednak skierować ustawy do dalszych prac w komisjach. Została ona odrzucona w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem głosowało 234 posłów, za dalszymi pracami 201 posłów, 3 wstrzymało się od głosu. wk