StoryEditor

Nie ma strajku w Agencji, ale związki zawodowe dalej podtrzymują swoje żądania

Strajki w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie powiodły się, ale związki zawodowe nie odpuszczają i podtrzymują swoje żądania płacowe. Zapowiedzieli także podjęcie alternatywnych działań, aby zrealizować postulaty.
13.09.2023., 11:09h
9 września zakończyło się strajkowe referendum w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, było ono efektem sporu płacowego, który rozpoczął się 9 marca 2021 r.

Aby referendum było ważne, musiało się za nim opowiedzieć przynajmniej połowa pracowników. Głosów za strajkiem było 5045, a przeciw 171, natomiast liczba pracowników Agencji wynosi 11 383. Frekwencja więc wyniosła 45,82%. Za strajkiem opowiedziało się 44,32% procent pracowników ARiMR. Strajk nie może być przeprowadzony, ponieważ nie osiągnięto obowiązkowego poziomu 50%.

Alternatywne działania zmierzające do realizacji postulatów

Komitet natomiast podtrzymuje cały czas swoje postulaty, które zawarto w zbiorowym sporze między związkami zawodowymi a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zobacz także: Miał być strajk w ARiMR, a jest apel do Premiera o urlop dla Pani Prezes


- Związki zawodowe będące w sporze zbiorowym są w trakcie przygotowania alternatywnych działań zmierzających do realizacji postulatów – zapowiedział Robert Gibała przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomimo braku wymaganej frekwencji referendum było sukcesem

Jak podsumował Robert Gibała, mimo braku wymaganej frekwencji referendum było sukcesem. Ponad połowa pracowników przesłała swoje oświadczenia wymagane do jego przeprowadzenia.

- Po drugie w trakcie referendum nagle znalazły się środki i na podwyżki i na wypłaty jednorazowych dodatków. Niestety większość tych środków to nie realne podwyżki a właśnie jednorazowe dodatki, które miały powstrzymać pracowników przed udziałem w referendum. Po trzecie jestem pewien, że referendum zmieniło świadomość pracowników Agencji. To będzie procentować w przyszłości. Bardzo duża część pracowników ma coraz wyższą świadomość jak ważne dla poprawy warunków pracy i płacy w zakładzie są silne związki zawodowe. Zauważamy to poprzez przyrost wpływu deklaracji członkowskich. Zachęcamy wszystkich do podjęcia takiej decyzji i wstąpienia do NSZZ Solidarność. Nie zmarnujmy sukcesu tego referendum. Idziemy dalej, aż do realizacji postulatów i efektywnej poprawy warunków pracy w ARiMR – podsumował Robert Gibała.


wk
Fot: archwium
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 19:11