Stanowisko resortu wynika z jego odpowiedzi na interpelację posłanki Urszuli Pacławskiej (nr 29939), która argumentowała w niej, że rolnicy zgłaszają duże zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy, ponieważ nie chcą jej wykonywać nasi rodacy. Z kolei przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców są skomplikowane i rolnicy mają z tym trudności, a dodatkowo pracownicy urzędów pracy muszą wypełniać mnóstwo dokumentów.
Posłanka zaproponowała, m.in. zatrudnianie cudzoziemców na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, w którym rolnik wypełni prosty druk, a po jego wpisaniu do ewidencji PUP złoży jedynie informację o powierzeniu pracy obcokrajowcowi. Inną propozycją umożliwienie pracy w ramach jednego zezwolenia u kilku pracodawców lub wykonywanie jej w gospodarstwie członka najbliższej rodziny. Innym udogodnieniem byłoby zniesienie obowiązku zawierania umowy najmu lub użyczenia kwatery mieszkalnej.
Resort odpowiedział, że rozwiązania te nie mogą być wdrożone, bowiem zabrania tego dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (2014/36/UE) z 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnia...