W 2023 roku mamy tylko 9 niedziel handlowych i to się nie zmieni. Zmienią się za to ich grudniowe terminy. Jeżeli planujecie zakupy przed Świętami Bożego Narodzenia, to powinniście poznać najnowsze zmiany w zakresie handlu w niedzielę i Święta w tym roku. Problem polega na tym, że te zmiany mogą jeszcze ulec... zmianie.
Ile niedziel handlowych mamy w 2023 roku?
Przypomnijmy, że w 2023 roku mamy tylko 9 niedziel handlowych i zostały one zaplanowane w następujących terminach:
- 29 stycznia 2023 r.
- 2 kwietnia 2023 r.
- 30 kwietnia 2023 r.
- 25 czerwca 2023 r.
- 27 sierpnia 2023 r.
- 17 grudnia 2023 r.
- 24 grudnia 2023 r.
Ale 9 listopada br. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przygotowała projekt ustawy, który zakładał zmianę ostatniego terminu niedzieli handlowej w grudniu. Zamiast niedzieli 24 grudnia, która wypada w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia, zaproponowano niedzielę 10 grudnia, ale ze skróconym czasm zakupów do godz. 14:00.
- Biorąc pod uwagę fakt, że w roku 2023 jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię, proponuje się wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zgodnie z którą niedziela 24 grudnia będzie dniem objętym zakazem handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem - czytamy w usasadnieniu do projektu ustawy, który przygotowała minister Marlena Maląg.
W Wigilię będzie można zrobić zakupy?
Rząd ten projekt ustawy przyjął. tyle tylko, że 13 listopada odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu, podczas którego wybrano nowego Marszałka. Został nim Szymon Hołownia z partii Polska 2050, będącej częścią Trzeciej Drogi, która z kolei razem z KO i Lewicą ma sejmową większość i będzie decydowała o tym, które ustawy zostaną uchwalone, a które trafią do kosza.
Do sejmowej komisji gospodarki i rozwoju trafił własnie projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, święta oraz niektóre inne dni. Zakłada on, że jeżeli 24 grudnia przypoada w niedziele, to zakaz handlu zostaje utrzymany. Natomiast w tym przypadku, który własnie będzie miał miejsce w tym roku, handlowe będą 2 niedziele poprzedzające niedzielę 24 grudnia.
To oznacza, że niedziel ehandlowe wypadną 10 i 17 grudnia br., ale niedziela 10 grudnia nie będzie z ograniczeniem handlu do godz. 14:00, ale będzie pełną niedzielą handlową, czyli sklepy będą czynne w godzinach otwarcia podanych do wiadomości klientom.
Decyzję podejmie Sejm już w najbliższy wtorek 28 listopada. Odbędą się wtedy posiedzenia sejmowych komisji oraz obrady plenarne zwołane przez marszałka Szymona Hołownię.
Jaki sklep może być otwarty w niedzielę?
Przypomnijmy, że w aktualnie obowiązującej ustawie przewidziane są wyjątki od zakazu handlu i czynności handlowych w niedzielę, a należą do nich:
- stacje paliw,
- apteki i punkty apteczne,
- zakłady lecznicze dla zwierząt,
- placówki, gdzie przeważa sprzedaż kwiatów,
- placówki, gdzie przeważa handel pamiątkami i dewocjonaliami,
- placówki, gdzie przeważa sprzedaż prasy, biletów komunikacji miejskiej, kuponów z grami i wyrobów tytoniowych,
- placówki pocztowe, gdzie przeważają usługi związana z pocztą,
- placówki o obiektach infrastruktury krytycznej,
- placówki organizowane na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez,
- piekarnie, cukiernie, lodziarnie,
- placówki zajmujące się rolniczym handlem detalicznym,
- od 1 czerwca do 30 września – placówki prowadzące handel wyłącznie maszynami rolniczymi, częściami zamiennymi do tych maszyn, materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych,
- na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych prowadzonych przez spółki prawa handlowego, których przeważająca działalność polega na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami na użytek handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi,
- placówki handlowe prowadzone przez podmioty nabywające towary na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych,
- placówki handlowe, w których jest prowadzony wyłącznie skup produktów pochodzenia rolniczego, w szczególności zboża, rzepaku, rzepiku, buraków cukrowych, roślin białkowych, innych upraw polowych, owoców, warzyw, mleka surowego lub runa leśnego.