StoryEditor

Niemcy. Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy po powodzi?

Ubiegłotygodniowa powódź w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech spowodowała olbrzymie straty także w rolnictwie. Tamtejszy rząd i ministerstwo rolnictwo już uruchomiły pomoc dla poszkodowanych rolników. Pomocną dłoń wyciągają także mleczarnie i organizacje branżowe.
24.07.2021., 13:07h
Potężna powódź w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie spowodowała milionowe szkody także w sektorze rolnym. Burze zniszczyły uprawy, budynki i maszyny rolnicze. Utonęły całe stada zwierząt. Tydzień po katastrofie rząd federalny Niemiec uruchomił nadzwyczajną pomoc wartą łącznie 400 mln euro. Pieniądze mają być wydane na naprawę największych szkód w budynkach i infrastrukturze komunalnej oraz na niwelowanie sytuacji kryzysowych w najbardziej dotkniętych branżach. Planowany jest także wielomiliardowy fundusz budowlany. Wsparcie jest przeznaczone także dla rolników. 

- Wielu ludzi na obszarach powodziowych nie ma nic – w tym wielu rolników, którzy w niektórych przypadkach stracili wszystko. Dlatego ważne i słuszne jest, abyśmy szybko i solidarnie udzielili im pomocy. Wsparcie musi być udzielone natychmiast i w bardzo prosty sposób – bez biurokratycznych przeszkód - powiedziała Julia Klöckner, minister rolnictwa Niemiec.

Federalne Ministerstwo Rolnictwa wraz z Rentenbank (niemiecka agencja wspierająca rozwój rolnictwa) uruchomiło również program zabezpieczenia płynności przedsiębiorstw rolnych, z którego już można korzystać.

UE obiecuje pomoc

Unijną pomoc dla rolników dotkniętych powodzią obiecał także komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. 

Jak informuje topagrar.com, w miniony poniedziałek Wojciechowski wyjaśnił, że kraje członkowskie UE mają możliwość długoterminowej pomocy z II filaru WPR. Komisarz powiedział, że pomoc krótkoterminowa mogłaby zostać udostępniona za pośrednictwem Funduszu Solidarności UE. 
W Niemczech prowadzone są zbiórki pieniędzy dla poszkodowanych rolników


Rolnicze Ubezpieczenie Społeczne odracza składki

Z pomocą niemieckim rolnikom przychodzi także tamtejszy KRUS, czyli Rolnicze Ubezpieczenie Społeczne (SVLFG). Wprowadziło nieoprocentowane odroczenie wszystkich składek należnych do 14 września 2021 r. Jak czytamy na stronie topagrar.com, wystarczy nieformalne zgłoszenie do SVLFG - mailem bądź telefonicznie, bez konieczności składania wniosków.

Pomocną dłoń wyciągają także zakłady przetwórcze, mimo że same ucierpiały wskutek powodzi. Np. mleczarnia Arla Foods z siedzibą w Eifel w Pronsfeld chce płacić za mleko, nawet jeśli nie mogłyby ono zostać odebrane z uszkodzonych gospodarstw. Ma to zapewnić płynność dostawcom w tej kryzysowej sytuacji. Z kolei grupa mleczarska Hochwald, również zlokalizowana w północnej Nadrenii-Palatynacie, rozpoczęła kampanię zbierania funduszy dla producentów mleka i pracowników. Zamierza je szybko i bez zbędnej biurokracji przekazać poszkodowanym.

Wstępne szacunki powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie Niemczech wynoszą od 4 do 5 mld euro.

Kamila Szałaj, fot. DBV

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 17:14