Mając na uwadze potrzebę badania obszarów mających istotny wpływ na funkcjonowanie Państwa oraz istotnych dla obywateli, najwięcej kontroli zostało zaplanowanych w działach: zdrowie (13,5%), administracja publiczna (13,5%) oraz środowisko (9%). Ponadto wśród przyjętych do realizacji w 2019 r. tematów kontroli przeważa problematyka związana z budżetem państwa, stanem finansów publicznych, transportem, gospodarką, bezpieczeństwem państwa i obywateli, oświatą i wychowaniem oraz rozwiązywaniem szeroko pojętych problemów społecznych.
Oprócz tego NIK realizuje kontrole w tematach zgłoszonych przez urzędy publiczne oraz kontrole doraźne.
Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje trzy duże kontrole. Po pierwsze inspektorzy NIK przyjrzą się systemowi ubezpieczeń rolniczych, do których dopłaca budżet państwa. Głównym pytaniem na jakie kontrolerzy chcą uzyskać odpowiedź to czy obowiązujący system ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wspieranych środkami publicznymi sprzyja stabilizacji produkcji rolniczej? Wyniki kontroli poznamy na początku 2020r.
Po drugie szykuje się kontrola realizacji Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014–2020. W tym wypadku główną kwestią nad którą pochylą się inspektorzy będzie ocena skuteczności unijnego programu wsparcia rybaków.
I wreszcie trzecia kontrola będzie dotyczyć hodowli koni w Polsce. Najwyraźniej ostatnie doniesienia o nieprawidłowościach w stadninach w Janowie Podlaskim oraz Michałowie wzbudziły zaniepokojenie Najwyższej Izby Kontroli. Pytanie definiujące cel główny kontroli będzie brzmieć: Czy państwowa hodowla koni w Polsce prowadzona jest gospodarnie i rzetelnie? Wyniki poznamy również najwcześniej w lutym 2020 r.
Ciekawie dla rolników zapowiada się również kontrola zaplanowana przez Departament Środowiska, który chce się przyjrzeć systemowi szacowania szkód łowieckich. Kontrolerzy będą chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie czy wdrożenie nowego systemu zapewnia rzetelne szacowanie szkód oraz wypłacanie odszkodowań?
Kontrole w terenie
Wiele ciekawych kontroli szykują także delegatury regionalne NIK-u. I tak kontrolerzy będą szukać odpowiedzi na następujące pytania:- czy zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej dokonywany jest prawidłowo i osiągał zakładane cele?
- czy funkcjonujące w Polsce systemy zapewnienia bezpieczeństwa oraz jakości żywności są prawidłowe i skuteczne?
- czy działania związane z likwidowaniem barszczy kaukaskich na obszarze Polski były skuteczne?
- czy funkcjonujący w Polsce system bezpieczeństwa wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu oraz nadzór nad ich stosowaniem jest prawidłowy i skuteczny?
- czy ośrodki doradztwa rolniczego prawidłowo wykonują ustawowe zadania?
- czy ARiMR prawidłowo udzielała pomocy finansowej producentom drobiu, w związku z epizootią grypy ptaków?
wk