StoryEditor

Nordkalk inwestuje w AtriGran

Firma Nordkalk jest jednym z kilku skandynawskich producentów nawozów wapniowych działających w Polsce. Działa w Polsce od 1997 r. i zajmuje się produkcją wapna nawozowego i produktów dla przemysłu cukrowniczego i drogowego w trzech kopalniach w kraju. Wapno przemysłowe pozyskiwane jest w Miedziance i w Wolicy (woj. świętokrzyskie). W Szczecinie znajduje się zakład przetwarzania, gdzie przerabiany jest surowiec polski i szwedzki. Natomiast wapno rolnicze kopane jest w Sławnie (woj. łódzkie). W tej ostatniej lokalizacji w poniedziałek 19 września 2016 r. miała miejsce uroczystość otwarcia linii technologicznej granulacji wapna AtriGran.
19.09.2016., 21:09h

Firma Nordkalk należy do holdingu Rettig Group – rodzinnej firmy z Finlandii. Na uroczystość otwarcia nowej linii do granulacji wapna przybył sam prezes holdingu Tomas von Rettig. Firma ta znana jest na naszym rynku już od 1992 r. jako dostawca grzejników i systemów ogrzewania (w Polsce są też dwa oddziały tej branży - w Rybniku i w Wałczu). Oprócz sztandarowej produkcji elementów związanych z ciepłem oraz firmy Nordkalk do holdingu Rettig Group należą też przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne. Rettig Group zatrudnia na świecie około 4200 osób.

- W fabryce w Sławnie produkować będziemy granulat wapienny - AtriGran, który będzie wspierał rolnictwo zrównoważone, a tym samym wytwarzanie zdrowej żywności - powiedział właściciel firmy Tomas von Rettig. Warto tutaj zaznaczyć, że Polska jest dla holdingu bardzo ważnym rynkiem - drugim na świecie. Natomiast pod względem systemów ogrzewania jesteśmy trzecim po Niemczech i Wielkiej Brytanii rynkiem.

Natomiast firma Nordkalk posiada swoje oddziały w kilku krajach Europy: w Estonii, Finlandii, Niemczech, na Litwie, w Norwegii, Polsce, Rosji, Szwecji i na Ukrainie. Członkiem zarządu Nordkalk jest Polak - Marcin Heliosz.

- Jestem dumny z inwestycji Nordkalk w Polsce. Jest ona innowacyjna, a co najważniejsze - te innowacje pochodzą z wewnątrz, z firmy - powiedział Heliosz. Dodał, że produkcja wapna granulowanego nie jest tak prosta, jak może się to wydawać. Dla celów rolniczych granula musi być z jednej strony mocna, twarda i nie rozpadać się w rozsiewaczu oraz magazynowana w big-bagach. Z drugiej strony po dostaniu się do gleby musi szybko się rozpadać pod wpływem wilgoci z gleby a wapno musi się rozpuszczać. Warunki takie spełnia nowe wapno AtriGran, z którym już w tym sezonie nasi rolnicy mogli się zapoznać.

Wapno na nowej linii technologicznej na pierwszym etapie jest mielone do postaci mączki wapiennej. Dzięki temu wapno posiada dużo wyższą reaktywność niż mielona skała. Spoiwem pomocnym w granulacji jest m.in. produkt odpadowy z przemysłu cukrowniczego. Po sporządzeniu mączki wapno poddawane jest granulacji w dwóch granulatorach. Warto zauważyć, że pokłady wapienia w Sławie pochodzą z przłomu okresu jury i kredy. Oprócz CaO zawierają one także mikroelementy. Wiek wapienia powoduje, że nie jest on tak twardy jak pokłady typowo jurajskie czy dewońskie, a tym samym lepiej nadają się do nawożenia pól.

Nowa linia technologiczna została zbudowana w ciągu dwóch lat od wydania pozwolenia. Można nadmienić, że powstała ona w łódzkiej specjalnej strefie ekonomicznej w podstrefie Sławno. Warunkiem jaki inwestor musiał spełnić, aby powstały specjalne warunki, to zatrudnienie 30 osób i inwestycja na poziomie 20 mln zł. Już teraz wiadomo że zainwestowano więcej., bo około 25 mln zł, a docelowo ma pracować w firmie 50 osób.

Linia technologiczna pozwala a produkcję około 18 t/godz. wapna granulowanego. Docelowa produkcja roczna ma wynieść 70 tys. t. Produkt przeznaczony będzie nie tylko na rynek Polski, ale także niemiecki, krajów bałtyckich i inne.
tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 23:23