W czasie wtorkowej konferencji prasowej wicepremier Beata Szydło poinformowała, że minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęli decyzję w sprawie powołania Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
– Ten instytut nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku – podkreślił minister Ardanowski.
Dodał także, że działalność Instytutu będzie dotyczyła tego wszystkiego, co wieś wniosła do dziedzictwa Polski: zarówno kultury duchowej, która przejawia się w sztuce ludowej, folklorze, poezji, także w rękodziele ludowym oraz kultury materialnej, która dużo wniosła w rozwój Polski.
Uczestniczący w konferencji wiceminister kultury Jarosław Selin zaznaczył, że ludowa kultura objęta jest mecenatem państwa. Natomiast brakowało instytucji, która zajmowałaby się konkretnie dziedziną twórczości kulturalnej.
– Na dziedzictwo kultury wsi składa się również dwór, ziemiaństwo, ogromna działalność Kościoła, który motywował, umacniał poczucie narodowości wśród chłopów. Więc te wszystkie aspekty i zapewne szereg innych będą tymi tematami, którymi będzie się zajmował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – dodał minister Ardanowski.
Inicjator utworzenia Instytutu zaznaczył, że powstała instytucja ma zająć się oprócz badaniami historycznymi, także rozpoznawaniem, ewidencjonowaniem, digitalizacją oraz upowszechnianiem współczesnego dorobku kultury obszarów wiejskich w kraju i zagranicą.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi będzie działał w ścisłej współpracy z Centralną Biblioteką Rolniczą (CBR).
– Włączenie jej w skład Instytutu w pewnym sensie ją nobilituje, ponieważ jej zasoby będą wykorzystane do szerszego obszaru działań – powiedział minister Ardanowski. Szef resortu rolnictwa dodał, że włączając CBR w prace Instytutu będzie można wykorzystać jej zasoby i doświadczenie pracowników.
Instytut będzie współpracował z wieloma organizacjami i instytucjami, m.in. muzeami, jednostkami samorządu terytorialnego, podmiotami tworzącymi system szkolnictwa wyższego i nauki, szkołami rolniczymi prowadzonymi i nadzorowanymi przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a także z innymi organizacjami, instytucjami oraz jednostkami, których zakres działania obejmuje problematykę obszarów wiejskich.
Pieczę nad Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi sprawuje minister właściwy do spraw rolnictwa. Jednym z podstawowych celów działań tej instytucji będzie kształtowanie postaw patriotycznych wśród mieszkańców obszarów wiejskich.
oprac. Karolina Krompaszczyk
Źródło i fot.: MRiRW
StoryEditor
Nowa instytucja: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wydał nowe zarządzenia, na mocy którego została utworzona nowa państwowa instytucja kultury – Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi