StoryEditor

Nowa umowa handlowa z Ukrainą? Komisja Europejska już nad nią pracuje

Unia Europejska chce jeszcze mocniej otworzyć rynek dla ukraińskich produktów. KE pracuje nad nową umową o wolnym handlu. Czy polscy rolnicy mają powody do obaw?

25.02.2025., 13:28h

Nowa umowa handlowa z Ukrainą

Podczas gdy w poniedziałek w Brukseli debatowano w ramach Rady AGRIFISH, w Kijowie odbyło się posiedzenie kolegium unijnych komisarzy z ukraińskim rządem. I to m.in. do tego wydarzenia nawiązał podczas konferencji prasowej po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa komisarz Christophe Hansen.

Sprawdź też: KE przedstawiła wizję dla rolnictwa i żywności. Jak ją oceniło MRiRW?

Wypowiedź Hansena dotycząca relacji z Ukrainą nie pozostawia złudzeń. Komisja Europejska stawia na liberalizację handlu z naszym wschodnim sąsiadem i integrację, która ma stworzyć podwaliny pod członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

- Jeśli chodzi o Ukrainę bardzo ważne jest to, że większość komisarzy jest obecnie w Kijowie. Ja niestety musiałem zostać na posiedzeniu Rady, ale bardzo ważne jest to, abyśmy udzielili Ukrainie dalszego wsparcia, pomogli jej w stopniowej integracji z rynkiem wewnętrznym, a także zapewnili jej perspektywy rozszerzenia i myślę, że będziemy tam oczywiście dyskutować na temat pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu, która jest niezbędna dla stabilniejszych relacji i która zapewni nam większą stabilność w porównaniu z autonomicznymi środkami handlowymi (ATM, red.) – stwierdził unijny komisarz do spraw rolnictwa.

Czy rolnicy dostaną większe wsparcie w nowej WPR?

Podczas konferencji minister Czesław Siekierski mówił z kolei m.in. o perspektywach nowej wspólnej polityki rolnej.

- Wspólna polityka rolna (po 2027 roku, red.) ma element kontynuacji i zmian. Kontynuacji w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, wsparcia rolników, ale także są elementy związane z wyraźnymi zmianami; komisarz bardzo mocno stawia na uproszczenia całego systemu wspólnej polityki rolnej, a także o potrzebie zachęty do pozostawania młodych ludzi na wsi – stwierdził.

W nowej perspektywie finansowej miałby pojawić się także rozszerzony fundusz kryzysowy, który odpowiadałby na potrzebę wsparcia rolników w dobie coraz częstszych kryzysów klimatycznych.

Kiedy poznamy pełną wizję nowej WRP?

Na wyniki bardziej szczegółowej dyskusji na temat WPR przyjdzie nam jednak zaczekać.

- Jest jeszcze szereg problemów, których nie chcę rozwijać, bo dzisiaj była dopiero pierwsza dyskusja rozpoczynająca. Pełna dyskusja będzie na radzie ministrów rolnictwa 24 marca, gdzie będziemy w sposób pogłębiony analizować to, co chcemy zrobić. Wtedy będzie też więcej informacji, w którym kierunku pójdą rozwiązania budżetowe – dodał Siekierski.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Mateusz Wasak
Autor Artykułu:Mateusz Wasak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2025 16:01