22 grudnia 2020 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę, która jednocześnie uchyla poprzednią ustawę o hodowli i rozrodzie zwierząt z 29 czerwca 2007 r., a wraz z podpisaniem jej przez prezydenta RP zmieniają się niektóre zasady dotyczące hodowli, rozrodu oraz prowadzenia oceny wartości hodowlanej oraz ksiąg hodowlanych. Nowa ustawa z dn. 10 grudnia 2020 r. ponadto uwzględnia nowe gatunki jako zwierzęta gospodarskie.
– Nowa ustawa reguluje sposób prowadzenia hodowli bydła, świń, owiec, kóz i koni. W ustawie określono także zasady obowiązujące w hodowli pozostałych gatunków zaliczanych w Polsce do zwierząt gospodarskich: drobiu, zwierząt futerkowych, pszczół i jeleniowatych, a także alpak i jedwabników morwowych, które na wniosek hodowców tych zwierząt również zostały zaliczone do zwierząt gospodarskich. W ten sposób w jednej ustawie uregulowano sprawy prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do zwierząt gospodarskich – informuje MRiRW.
Jak z kolei informowała Kancelaria Prezydenta RP pod koniec grudnia, ustawa reguluje również sprawy z zakresu hodowli oraz zachowania zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich, oceny ich wartości użytkowej i oceny genetycznej, prowadzenia ksiąg hodowlanych, rejestrów hodowlanych i rejestrów, a także kontroli nad hodowlą i rozrodem tych zwierząt.
Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ
StoryEditor
Nowa ustawa o hodowli i rozrodzie zwierząt
MRiRW informuje, że ustawa z 10 grudnia 2020 r. o hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich weszła w życie i określono w niej nowe zasady. Między innymi do listy dołączyły nowe gatunki oraz zmieniły się zasady prowadzenia ksiąg hodowlanych.