Dla celów nawodnieniowych określono tylko opłaty zmienne, zależne od ilości pobranej wody podziemnej wg stawki maksymalnej 15 gr/m3. Faktycznie stawka opłat za wodę dla celów spożywczych na terenach wiejskich miała wynosić w 2017 roku 15 gr/m3, co oczywiście przekładałoby się na podwyżki cen taryfowych wody dostarczanej przez wodociągi gminne.
- Dla wody wykorzystywanej do nawodnień i dla celów gospodarki rybackiej nie nałożono obowiązku opłaty stałej (tzw. abonamentowej, za „gotowość”, określoną w pozwoleniu wodno-prawnym).
- Nie będzie opłat za odprowadzanie wód ze stawów rybnych osiągających przyrost maksymalny w roku 1500 kg/ha, przy czym opłata za pobór wód powierzchniowych dla produkcji ryb w typowych stawach z wodą stojącą wyniesie maksymalnie 1 zł/ha/kwartał przy powierzchni do 100 ha, 1,25 zł/ha do 600 ha i 1,50 zł/ha przy powierzchni powyżej 500 ha.
- Bez mian pozostawiono też przepisy regulujące funkcjonowanie Spółek Wodnych. Tam, gdzie spółek nie ma, opłaty za utrzymanie melioracji rolniczych ma ustalać i pobierać właściwy organ Wód Polskich.
- Nie zmieniły się tez założenia funkcjonowania OSN na terenie całego kr...