Zła prasa, którą grupy producenckie zawdzięczają niefrasobliwie wykorzystanym przez niektórych rolników dotacjom, przełożyły się na zmianę prawa – ustawy o grupach producentów rolnych. Brak lub ograniczone wsparcie i przede wszystkim utrudniony do niego dostęp doprowadziły do wykreślenia z prowadzonego przez ARMiR rejestru tylko w tym roku ponad 350 grup.
Właśnie rozpoczęło się w Warszawie 7. Forum Grup Producentów Rolnych – Nowe Realia Funkcjonowania organizowane przez Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych - Izbę Gospodarczą oraz bank BGŻ BNP Paribas.
Krystyna Ziejewska – prezes Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych - Izba Gospodarcza – przybliżała aktualny stan i kondycję krajowych grup. Mówiła, że we wrześniu 2017 r. na liście ARMiR było ich 1010. To o jedną trzecią mniej niż w 2013 r. kiedy w rejestrze było 1391 grup. W sumie w Polsce w grupach zrzeszonych jest ponad 17 tys. rolników.
Dlatego też tematyka Forum dotyczy nowych realiów funkcjonowania grup producenckich, aktualnego stanu prawnego, organizacyjnego i administracyjnego. aku
StoryEditor
Nowe realia dla grup producenckich
Dzisiaj w Warszawie święto integracji i współdziałania w rolnictwie. Już po raz 7. odbywa się Ogólnopolskie Forum Grup Producentów Rolnych.