W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o paszach.
Dostosowanie do prawa europejskiego
Ministerstwo rolnictwa przygotowało nowe przepisy dotyczące pasz, które są konieczności zapewnienia stosowania prawa europejskiego. Rozporządzenie 2019/4 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wytwarzania, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej weszło w życie z dniem 28 stycznia 2019 r. i będzie stosowane od 28 stycznia 2022 r.
Przedmiotowe rozporządzenie będzie obowiązywało w polskim porządku prawnym bezpośrednio a polskie przepisy muszą zapewniać skuteczne stosowanie jego regulacji, nie powielając rozwiązań ani nie będąc z nimi sprzecznymi.
- Celem wprowadzenia nowych regulacji dotyczących pasz leczniczych jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt, dostarczenie odpowiednich informacji użytkownikom oraz poprawę skuteczności funkcjonowania rynku wewnętrznego w zakresie wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej – czytamy w uzasadnieniu.
Rozporządzenie 2019/4 określa zasady dotyczące wytwarzania, składu, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej oraz doprecyzowuje, że paszę leczniczą można wytwarzać jedynie z weterynaryjnych produktów leczniczych dopuszczonych na podstawie przepisów dotyczących weterynaryjnych produktów leczniczych. W rozporządzeniu określono zasady zatwierdzania podmiotów działających na rynku pasz oraz przepisy, zgodnie z którymi mogą wytwarzać paszę leczniczą. Uregulowano także zasady stosowania paszy leczniczej oraz określono elementy jakie ma zawierać recepta weterynaryjna na paszę leczniczą.
Modyfikacja przepisów
Przepisy zawarte w rozporządzeniu 2019/4 są zbieżne z obowiązującymi przepisami w Polsce i nie będą miały w sposób znaczący wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Ale poniższe przepisy trzeba zmodyfikować:
· zatwierdzanie przez wojewódzkich lekarzy weterynarii podmiotów, które wytwarzają przechowują, transportują lub wprowadzają na rynek pasze lecznicze lub produkty pośrednie;
· rejestrację podmiotów, które:
- prowadzą wyłącznie działalność handlową i nie przechowują paszy leczniczej lub produktów pośrednich w swych obiektach,
- jedynie transportują lub przechowują paszę leczniczą lub produkty pośrednie wyłącznie w zaplombowanych opakowaniach lub pojemnikach,
- prowadzą handel detaliczny paszą leczniczą z wyłączeniem produktu pośredniego dla zwierząt domowych;
· prowadzenie przez Głównego Lekarza Weterynarii rejestru podmiotów działających na rynku pasz;
· sprawowanie kontroli przez wojewódzkich lekarzy weterynarii nad podmiotami działającymi na rynku pasz i powiatowych lekarzy weterynarii nad gospodarstwami, w których stosowana jest pasza lecznicza;
· pojęcie recepty weterynaryjnej na paszę leczniczą, która jest odzwierciedleniem do tej pory funkcjonującego zlecenia na paszę leczniczą.
Nowe zasady
Nowymi elementami, które zostały wprowadzone rozporządzeniem unijnym są:
· mobilne wytwórnie pasz leczniczych, które do tej pory nie funkcjonowały na polskim rynku pasz leczniczych;
· system gromadzenia i usuwania niezużytych lub przeterminowanych pasz leczniczych lub produktów pośrednich.
Wprowadzono także kary za brak powiadomienia powiatowego lekarza weterynarii w przypadku gdy podmiot wytwarza paszę leczniczą w mobilnej wytwórni pasz leczniczych, która posiada zatwierdzenie w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, a wprowadza paszę leczniczą na terytorium Polski oraz kary za nieprzestrzeganie przepisów art. 11 rozporządzenia 2019/4 dotyczącego reklamowania pasz leczniczych.
- Poprzez ujednolicenie przepisów poprawi się skuteczności funkcjonowania rynku wspólnotowego w zakresie wytwarzania, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej – podsumowano w uzasadnieniu ustawy.
wk