StoryEditor

Nowy numer "top agrar Polska"

Jak poradzić sobie ze skutkami suszy w polu i zagrodzie? Czy warto kupować używane traktory? Kto ma szansę skorzystać z programu modernizacji gospodarstw? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w najnowszym wydaniu naszego magazynu.
23.09.2015., 12:09h

W najnowszym numerze "top agrar Polska" znajdziecie Państwo m.in. następujące tematy:

  • „Pomoc suszowa?  Panie, to są jakieś jaja!”  – str. 18-23

Ta susza będzie pamiętna zarówno ze względu na straty, jakie ponieśli rolnicy,  jak i z powodu chaosu informacyjnego. Plebiscyt obietnic pomocy rządowej  prześcigał się z chaosem, a raczej brakiem jednorodnej informacji. W materiale podpowiadamy w jaki sposób powinny być szacowane szkody spowodowane suszą by protokół sporządzony przez komisję odzwierciedlał rzeczywiście poniesione przez rolnika straty

  • Absurdalne przepisy w nowej „Modernizacji gospodarstw” – str. 30 – 32

Przepisy regulujące zasady przyznawania i wypłaty pomocy na „Modernizację gospodarstw” z nowego PROW są wyjątkowo nieprecyzyjne, a wiele rozwiązań może wręcz odstraszać od tej pomocy. W artykule wskazujemy na które przepisy trzeba zwrócić szczególna uwagę przygotowując się do złożenia wniosku o pomoc z tego działania.

  • Zetor, Ursus, a może Fendt – kupiłem używany traktor – str. 96-99

Nowe, bogato wyposażone ciągniki o mocy 100–120 KM są za drogie dla wielu rolników. Dlatego decydują się na zakup używanych traktorów. Nie zawsze jest to droga usłana różami, co pokazują przykłady naszych Czytelników.

  • Z teleskopem z drugiej ręki – str. 104-107

Rynek używanych ładowarek teleskopowych ma się dobrze, widać to po sporej liczbie ofert na portalach ogłoszeniowych. Przy wyborze sprzętu najważniejsze jest dopasowanie możliwości i rozmiarów ładowarki do własnych potrzeb. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy kupnie używanej ładowarki teleskopowej, aby być zadowolonym z zakupionej maszyny.

  • Złota Agritechnica – str. 108-111

Złoty medal to najwyższe wyróżnienie hanowerskich targów, które odbędą się w listopadzie br. Oto rozwiązania, którym w tym roku przyznano krążki koloru złotego. Te prestiżowe wyróżnienia są dowodem na to, że firmy opracowały pomysł, który ułatwia one codzienną pracę w gospodarstwie i pozwala obniżyć koszty produkcji.

  • Między domem a zagrodą – str. 142-145

Rodzinny podział obowiązków nie kończy się na podziale prac w gospodarstwie bo gospodarstwo to też dom i ogród. Dlatego odwiedziliśmy nasze Czytelniczki i zapytaliśmy je, jak w ich domach wygląda codzienność, w jaki sposób dzielą obowiązki pomiędzy poszczególnych członków rodzin i w ile tym wszystkim równości. 

  • Jak dotrwać do nowych zbiorów? – str. 6–11 program specjalny top Bydło

Niedobór kiszonek i mierna ich jakość są w tym roku wyzwaniem dla hodowców bydła. W sytuacji windowania cen pasz objętościowych rozwiązaniem może być skarmianie słomy amoniakowanej.  W najnowszym wydaniu „top bydło” dr hab. Rafał Bodarski przedstawia tok postępowania przy amoniakowaniu słomy oraz podaje przykładowe dawki pokarmowe z jej udziałem dla krów w okresie laktacji. Jednocześnie w artykule tym przedstawiamy rolników z regionów objętych suszą, którzy informują o swoich planach związanych uzupełnieniem niedoboru pasz objętościowych.  

  • Pleuro atakuje znienacka – str. 20–21 program specjalny top Świnie

 Pleuropneumonia – zakaźna choroba atakująca znienacka tuczniki. Wraz ze specjalistką chorób świń Magdaleną Rajską podpowiadamy jak ustrzec się przed tą niebezpieczną i kosztowną zarazą.

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty “top agrar Polska”, możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata lub zadzwonić pod numer (61) 886 29 28. beb

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 16:54