Ministerstwo rolnictwa przygotowało „Krajowy program mającego na celu nadzór nad zwierzętami pod kątem grypy ptaków” na lata 2025–2027”. Grypa ptaków (ang. Avian influenza, AI) jest chorobą zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania.
Zobacz też: Grypa ptaków dziesiątkuje fermy drobiarskie w kraju i na świecie!
18 lat temu grypa ptaków dostała się do Polski
Pierwsze przypadki wystąpienia w Polsce grypy ptaków u dzikich ptaków odnotowano w 2006 r. Zidentyfikowano wówczas szczep wirusa H5N1. Pierwsze ogniska grypy ptaków u drobiu stwierdzono w 2007 r. Dotychczas największą liczbę ognisk HPAI stwierdzono w 2021 r., było to 403 ogniska HPAI u drobiu i 98 ognisk HPAI u dzikich ptaków. Koszty związane z wystąpieniem HPAI w roku 2021 wyniosły prawie 800 mln zł. W zeszłym roku stwierdzono 68 ognisk HPAI u drobiu, w których znajdowało się ponad 1,3 mln ptaków, oraz 141 ognisk HPAI u dzikich ptaków, w tym jedno ognisko HPAI u dzikich ptaków utrzymywanych w niewoli.
Grypa nie tylko u drobiu, ale tez u kotów?
W czerwcu 2023 r. do Inspekcji Weterynaryjnej napływały informacje o stwierdzaniu grypy u kotów w niepowiązanych epidemiologicznie obszarach na terenie Polski, badania zostały przeprowadzone w ośrodkach uniwersyteckich. Próbki pobrane od padłych i chorych kotów zostały przekazane do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach, w 31 z nich stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa HPAI podtypu H5N1.
Jaki jest cel programu?
Celem programu jest realizacja monitoringu pozwalającego na stwierdzenie lub wykluczenie występowania zakażeń wirusami grypy ptaków u zwierząt. W projektowanym programie proponuje się wprowadzenie działań zmierzających do wzmocnienia nadzoru biernego u ptaków dzikich. Jednocześnie uwzględniając stwierdzone w 2023 roku na terenie Polski, przypadki zakażeń kotów wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1, gatunek ten został objęty nadzorem epidemiologicznym.
Co przewiduje nowy program walki z grypą ptaków w Polsce?
Program będzie kontynuacją działań Inspekcji Weterynaryjnej z poprzednich lat. Jego wydatki będzie finansował rząd oraz częściowo rekompensowała UE.
Przewiduje się w nim m.in.:
- pobieranie próbek do badań laboratoryjnych,
- wprowadzenie gratyfikacji finansowej dla wybranych grup zawodowych i społecznych za dostarczenie do Inspekcji Weterynaryjnej zwłok ptaka dzikiego, w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych.
Nadzorem są objęte obszary w pasie nadmorskim oraz wokół naturalnych i sztucznych zbiorników wodnych i wzdłuż dróg wodnych, a także obszary wskazane jako miejsca odpoczynku i żerowiska ptaków migrujących, w tym użytki rolne, w szczególności, jeżeli obszary te znajdują się w sąsiedztwie gospodarstw utrzymujących drób.
W przypadku wykrycia obecności materiału genetycznego wirusa HPAI przez laboratorium referencyjne niezwłocznie wyznaczane jest ognisko choroby i wprowadzona zostaje procedura zwalczania choroby zgodnie z przepisami.
Czy Twój powiat znajduje się w strefie zagrożenia H5N1?
Za obszary wysokiego ryzyka wystąpienia HPAI uznaje się:
- województwo lubelskie – powiat lubartowski;
- województwo lubuskie – powiat gorzowski;
- województwo łódzkie – powiaty sieradzki i poddębicki;
- województwo mazowieckie – powiaty: żuromiński, mławski i siedlecki;
- województwo warmińsko-mazurskie – powiaty iławski i nowomiejski;
- województwo wielkopolskie – powiaty: kaliski, ostrowski, ostrzeszowski, wolsztyński i turecki.