StoryEditor

O szkodach łowieckich w Lublinie

W Lublinie podczas targów Agro-Park, zaprosiliśmy naszych prenumeratorów na seminarium poświęcone omówieniu nowości legislacyjnych w zakresie Prawa łowieckiego.
08.03.2015., 13:03h

Spotkanie poprowadzili Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej oraz dr Piotr Łuczak z redakcji „top agrar Polska”. Oto niektóre z poruszonych tematów:

  • Od kilku lat gwałtownie rośnie populacja zwierząt dzikich, co ma swoją przyczynę głównie w anomaliach pogodowych w wymiarze długookresowym, ale też ma swoje źródło w prowadzonej gospodarce łowieckiej. Baza żywieniowa tej rosnącej  populacji to głównie grunty rolne, ponieważ naturalne siedliska leśne są już przeciążone i w coraz większym stopniu niszczone przez dzikie zwierzęta. Nie mogąc wyżywić się w lasach, zwierzęta wychodzą na pola.
  • Gwałtowny wzrost populacji zwierząt dzikich i równie gwałtowne zmiany sytuacji ekonomicznej naszego rolnictwa stanowią wręcz zagrożenie dla bytu ekonomicznego wielu rolników, ale też kół łowieckich, które nie udźwigną samodzielnie rosnącego ciężaru finansowego odszkodowań.
  • Potocznie posługujemy się pojęciem „szkody łowieckie”, co jednak  nie oddaje całej istoty problemu, a właściwie jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Zwierząt łownych mamy sto kilkadziesiąt gatunków, jednak tylko 5 z nich (łoś, sarna, jeleń, daniel i dzik) wyrządza „szkody łowieckie”, za które odpowiadają koła łowieckie na podstawie Prawa Łowieckiego. Następne 5 gatunków zwierząt prawem chronionych (wilk, żubr, ryś, bóbr, niedźwiedź) wyrządza szkody, za które odpowiada wojewoda, na podstawie Prawa Ochrony Przyrody. Za szkody wyrządzone rolnikom przez pozostałe gatunki zwierząt faktycznie nie odpowiada nikt.
  • W dużym uproszczeniu cały problem szkód można sprowadzić do odpowiedzi na pytanie: czy w obowiązującym systemie prawnym są respektowane konstytucyjne prawa właściciela (posiadacza) nieruchomości do godziwego odszkodowania za wyrządzone szkody. Odpowiedź brzmi – nie. Zmiany są konieczne, co podniósł także Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 10 lipca 2014 roku, nie tylko w ustawie Prawo Łowieckie, ale w całym systemie prawa związanego z gospodarowaniem zasobami przyrody. Jednak kluczem do zmian systemowych jest wskazanie na nowo odpowiedzialnego lub kilku odpowiedzialnych) za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta, przy założeniu, że utrzymana zostanie doktryna własności wszystkich dzikich zwierząt w rękach Skarbu Państwa.
  • Ułomność obecnych rozwiązań prawnych w zakresie szkód łowieckich została potwierdzona sytuacją na obszarach objętych ASF, gdzie praktycznie rolnicy pozostali osamotnieni wobec niemocy administracji odpowiedzialnej za gospodarkę łowiecką.

Dla uczestników naszego seminarium przygotowaliśmy dodruk znanej już naszym prenumeratorom broszury poświęconej szkodom łowieckim. Osoby zainteresowane jej otrzymaniem prosimy o zgłaszanie się na stoiska „top agrar Polska”, towarzyszące imprezom rolniczym. Dla naszych prenumeratorów są one dostępne gratis.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 08:57