StoryEditor

Obciąć rolnikom dopłaty? COPA/COGECA mówi: NIE!

Unijna organizacja lobbystyczna COPA/COGECA protestuje przeciwko planowanym cięciom w budżecie na Wspólną Polityką Rolną po 2020 roku. W przeciwnym wypadku produkcja wysokiej jakości żywności, cele środowiskowe, konkurencyjność, wzrost i zatrudnienie będą zagrożone. 
23.06.2017., 11:06h

Unijne organizacji rolnicze skupione w COPA/COGECA omówiły temat przyszłego budżetu na WPR z Guntherem Oettingerem, komisarzem ds. budżetu i zasobów ludzkich w Brukseli. Podczas spotkania położono nacisk na konieczność utrzymania aktualnego poziomu wydatków na rolnictwo.

Organizacje COPA i COGECA zdecydowanie odrzucają wszelkie propozycje obcięcia wydatków na Wspólną Politykę Rolną w budżecie UE w przyszłości. Dochody rolników już wynoszą jedynie 40% średnich zarobków w UE, a w ciągu ostatnich czterech lat spadły o 20%. A przecież to rolnicy są odpowiedzialni nie tylko za codzienną produkcję wysokiej jakości bezpiecznej żywności spełniającej surowe normy produkcji i dobrostanu lecz również stanowią cześć rozwiązania problemu jakim są zmiany klimatu. Są również centrum obszarów wiejskich, zapewniając wzrost i miejsca pracy na obszarach, gdzie często brakuje alternatyw dla tej formy zatrudnienia. Jest to jeden z najważniejszych priorytetów Komisji Junckera – powiedział przewodniczący COPA Martin Merrild.

Nowe priorytety Brukseli

W wypowiedziach komisarza Oettingera pojawiły się niepokojące elementy. Zwrócił on bowiem uwagę na poważne wyzwania przed jakimi staje Unia Europejską. Przypomniał, że Brexit doprowadzi do utraty części budżetu UE. Ponadto pojawiły się nowe priorytety jak: uchodźcy, migracja, bezpieczeństwo czy walka z terroryzmem. Na szczęście Gunther Oettinger powiedział również, że sektor rolny nie może paść ofiarą tej sytuacji i powiedział, że liczy na znalezienie konstruktywnego rozwiązania.

– Apeluje do organizacji rolniczych i spółdzielczych o aktywny, zdecydowany i konstruktywny udział w debacie i o nawiązanie dialogu z ministrami – mówił Oettinger.

Przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson dodał, że wspólna polityka rolna w największym stopniu przyczynia się do osiągnięcia większości celów zrównoważonego rozwoju w UE. 

– Działania te stanowią jedynie 1% publicznych wydatków UE, jest to więc świetna inwestycja. Liczba ludności na świecie ma się zwiększyć, a sektor rolny zmaga się z poważnymi problemami. Naprawdę nie jest to odpowiedni moment, by obciąć wydatki i zagrozić różnorakim korzyściom jakie przynosi rolnictwo – powiedział Thomas Magnusson.

Stan gry

Tzw. konkluzje z konsultacji nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej Bruksela opublikuje pod koniec roku. Będzie to komunikat dla wszystkich państw członkowskich. Najprawdopodobniej będzie on zawierał alternatywne scenariusze kształtu przyszłej unijnej polityki rolnej. Jego publikacja zapoczątkuje formalny proces jej uzgadniania. Dopiero na początku 2018 r. Bruksela przedstawi konkretne propozycje rozwiązań legislacyjnych.    wk

Fot. Łuczak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. październik 2024 07:35