StoryEditor

Obietnice wyborcze – co zrobić, gdy starosta ich nie spełnia?

Dobra komunikacja na drodze przesądza o bezpieczeństwie jej użytkowników. Sprawa staje się jeszcze pilniejsza, gdy chodzi o dzieci. To dlatego tego typu zagadnienia często stanowią obietnice wyborcze. Jak je egzekwować?

Mikołaj Pomin
13.01.2025., 12:00h

Pytanie Czytelnika: Starosta przed wyborami obiecał nam, że zarządca drogi powiatowej postawi znaki ostrzegawcze koło szkoły i przedszkola w celu spowolnienia ruchu. Do dziś tego jednak nie zrobiono. Czy mieszkańcy wsi mogą tę obietnicę wyegzekwować?

Plan organizacji ruchu i jego zmiany

Najważniejsze akty prawne regulujące tę materię to ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity DzU 2024.320), rozporządzenia ministra infrastruktury z 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (DzU 2003 r., 177.1729) i rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych (tekst jednolity DzU 2019.2310). Wskazują one, że plan organizacji ruchu i jego zmiany wymagają przeprowadzenia konsultacji i ocen (w tym policji). Plany te podlegają również ocenie przez organ sprawujący nadzór nad zarządzaniem ruchem. Jak z tego wynika, zarządca drogi, którym w omawianym przypadku jest starosta, nie ma pełnej dowolności w kształtowaniu oznakowania drogi, gdyż z jednej strony ograniczony jest przepisami...

Pozostało 42% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Mikołaj PominMikołaj Pomin
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. styczeń 2025 13:01