Zakładamy, że doszło do przekazania całego gospodarstwa, jako zorganizowanej całości, a taka transakcja jest całkowicie poza opodatkowaniem VAT, na podstawie art. 6 ust. 1 Ustawy. Pozostaje więc problem ewentualnych obowiązków darczyńców i nabywcy gospodarstwa.
Z formalnego punktu widzenia – zaznacza Roman Włodarz, nasz podatkowy ekspert – w omawianym przypadku doszło do przekazania gospodarstwa czynnego podatnika VAT rolnikowi ryczałtowemu, ponieważ w momencie przekazania gospodarstwa nabywca nie był czynnym podatnikiem VAT i nie złożył deklaracji VAT-R.
W takich przypadkach ma zastosowanie art. 91 ust. 7 Ustawy, który nakazuje dokonać korekty VAT za środki trwałe, przekazane nabywcy gospodarstwa, w stosunku do których przysługiwało prawo odliczenia VAT. Obowiązek zapłaty korekty ciąży w takim przypadku na nabywcy gospodarstwa, a nie na darczyńcy. Jedynym obowiązkiem darczyńcy będzie niezwłoczne złożenie do US deklaracji VAT-Z. Jeśli nabywca „od razu” jest czynnym podatnikiem VAT, nie powstaje obowiązek korekty VAT, ponieważ czynności opodatkowane są kontynuowane. Jednak w omawianym przypadku fiskus może uznać, że nie doszło do...