– Łączymy PERN z OLPP, który ma 148 działek rolnych. Nie są używane jako rolne, ale tak figurują. Tworząc nowy podmiot z formalnego punktu widzenia musimy przenieść tytuły własności. Przy obecnych procedurach mogłoby się okazać, że ktoś z boku będzie miał formalne prawo zakupu tych działek. Dlatego w nowelizacji wyłączamy taką możliwość – tłumaczył Piotr Naimski Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Dlatego nowelizacja ustawy umożliwi trzem państwowym spółkom:
- Polskim Sieciom Elektroenergetycznym S.A. (operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego),
- Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. (operator systemu przesyłowego gazowego),
- PERN S.A. (jedyna jednoosobowa spółka Skarbu Państwa posiadająca koncesję na przesyłanie paliw ciekłych)
nabywania praw do nieruchomości rolnych bez procedur wymaganych w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Wszystkie trzy wymienione spółki prowadzą działalność o strategicznym znaczeniu dla Rzeczypospolitej Polskiej, czyli zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej, paliw gazowych albo paliw ciekłych.
– To kolejna próba doraźnego łatania tej szkodliwej ustawy, która miała chronić polską ziemię przed wykupem przez cudzoziemców – powiedział Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej. – Mamy kolejną nowelizację złej ustawy. Przypomnę, że to jest już druga nowelizacja. Za chwilę będziemy mieli program Mieszkanie + i po raz kolejny będziemy musieli tą ustawę poprawiać – dodała Dorota Niedziela posłanka Platformy Obywatelskiej.
Ale arytmetyka sejmowa była nieubłagana i ustawa przeszła zdecydowaną większością. Za jej uchwaleniem opowiedziało się 230 posłów, przeciw było 182, dziewięć osób się wstrzymało.
– Nigdy nie twierdziliśmy, że ta ustawa jest idealna i jak Biblii nawet o jotę nie można jej zmieniać – odpowiedział na wątpliwości posłów opozycji Jan Krzysztof Ardanowski z Prawa i Sprawiedliwości.
– Ustawa jest przygotowana w pełnym porozumieniu z ministrem Jurgielem, a ministerstwo rolnictwa nie zgłasza do niej żadnych uwag – dodał Piotr Naimski. wk
Fot. Łuczak