OSP to dobro narodowe
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka, Dnia Straży Pożarnej i jednocześnie wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków, a także wejście w życie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych były okazją do narodowego świętowania.
Premier Mateusz Morawicki i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik podczas wizyty w OSP Korczewo w woj. mazowieckim wręczyli decyzje przyznające świadczenia ratownicze na podstawie nowej ustawy o ochotniczych strażach pożarnych dla strażaków OSP, którzy czynnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez okres minimum 25 lat i osiągnęli wiek emerytalny – w tej jednostce było to kilkanaście osób.
– Cała Polska dziękuje Wam za Waszą wspaniałą służbę – mówił premier Morawiecki – Za to, że nie tylko oddolnie tworzycie społeczności lokalne, ale poświęcacie swoje zdrowie, swój czas, swoje serca dla nas, dla Polaków w różnych okolicznościach. Że jesteście tam, gdzie są pożary, powodzie i bardzo często tam, gdzie są wypadki.
Ustawa o OSP
Obowiązująca od początku tego roku ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych wprowadziła m.in.:
- dodatki emerytalne dla druhów, którzy ukończyli 65 r.ż. oraz druhen, które kończą 60 r.ż.,
- solidne odszkodowania dla poszkodowanych podczas akcji,
- przepisy spełniające oczekiwania OSP dotyczących szkoleń, kursów, sprzętu.
– Obecnie 5 tys. jednostek w całym kraju i Wy wszyscy, którzy ochotniczo służycie na polskich drogach i różnego rodzaju klęskach żywiołowych. Serdecznie i z głębi serca dziękuję Wam za Wasze poświęcenie. Jesteście naszym narodowym skarbem, którego zazdroszczą nam inne kraje – dodał przewodniczący Rady Ministrów i złożył strażakom życzenia z okazji ich święta.
– Chciałbym powiedzieć, że ochotnicza straż pożarna w Polsce profesjonalizuje się (..). Nowa ustawa zapewnia możliwość lepszego wyszkolenia strażaków. Chcemy, aby do straży garnęli się młodzi ludzie, żeby traktowali ochotniczą straż pożarną jako pierwszy krok w swojej karierze, często do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Są to szkolenia, za które państwo płaci, np. szkolenia na prawo jazdy kat. C, które pozwalają prowadzić wozy strażackie. Jestem przekonany, że ta ustawa to duży krok w ochronie przeciwpożarowej i zarządzaniu przeciwkryzysowym – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik.
W czasie wydarzenia nawiązano do młodzieżowych drużyn pożarniczych, tak aby dawne tradycje sprzed lat były kontynuowane i pielęgnowane. Polski system oparty na zawodowej i ochotniczej straży pożarnej jest fenomenem w skali świata i Europy.
Ponad 460 wozów dla OSP
Jednostki OSP otrzymają 304 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, 69 ciężkich oraz 83 lekkie.
Wizyta była transmitowana na profilu Kancelarii Premiera
Dzień Strażaka świętowano także w stolicy z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, które można obejrzeć tutaj:
nmm, oprac. al
fot. Krystian Maj, KPRM