StoryEditor

Od 5 miesięcy żyjemy na ekologiczny kredyt

Pod koniec lat 60. XX wieku żyliśmy we względnej zgodzie z naturą. Ludzkość zużywała w przybliżeniu tyle zasobów naturalnych, ile Ziemia wytwarzała w rocznym cyklu produkcyjnym. W tym roku światowy dzień długu ekologicznego przypadł 2 sierpnia, co jest informacją niepokojącą.
15.12.2017., 15:12h
Człowiek zużywa więcej dóbr naturalnych, niż Ziemia jest mu w stanie zapewnić ze swoich środowiskowych, odnawialnych zasobów. Do końca roku żyjemy więc na ekologiczny kredyt, a nasze przyrodnicze należności wobec planety wciąż rosną. W niebezpiecznie postępującym tempie tracimy bogactwa naturalne naszej planety, zwłaszcza w latach 1990–2007 (patrz wykres). Przez 7 miesięcy wyłowiono z mórz i oceanów więcej ryb niż urodzi się ich ciągu roku oraz wycięto na globie więcej m3 drzew, niż przyrośnie jej w tym czasie.



W roku 2012 do zapewnienia surowców naturalnych z dóbr naszych ekosystemów konieczny był potencjał równy 1,6 obszaru Ziemi, w 2017 r. wzrósł on do 1,7, czyli w ciągu ośmiu miesięcy zużyliśmy zasoby, które powinny wystarczyć nam na cały rok. Aby zobrazować, jak bardzo nadużywamy zasobów naszej planety, wymowne jest porównanie, że aby starczyło ich dla wszystkich ludzi na Ziemi przy obecnym poziomie życia, potrzebowalibyśmy prawie dwóch planet. Jeśli więc w ciągu następnych kilkunastu lat nie ograniczymy konsumpcji i eksploatacji naturalnych zasobów, nasza planeta nie będzie w stanie nas wyżywić i utrzymać, co grozi poważnymi konsekwencjami geopolitycznymi i demograficznymi.

Powyższe szacunki są oparte m.in. na tzw. śladzie ekologicznym, który określa wpływ człowieka na środowisko naturalne. Wskazuje on, ile zasobów naturalnych z lądu i wody ludzie potrzebują, żeby zaspokoić swoje potrzeby oraz ile mocy reprodukcyjnej potrzebuje Ziemia, żeby zaabsorbować wyprodukowany przez ludzkość CO2. Nie powinno być też zaskoczeniem, że największy ślad ekologiczny na naturze odciskają najbardziej rozwinięte państwa. To niezbyt chlubna informacja, ale dla Polski dzień długu ekologicznego przypada już 26 maja. Ślad ekologiczny można sprawdzić na stronie www.footprintcalculator.org.

Aby żyć proekologiczne należy przede wszystkim ograniczyć emisję CO2, korzystać z umiarem z energii elektrycznej oraz paliw kopalnych, zdecydowanie częściej wybierać komunikację publiczną, zaangażować się w recykling odpadów i działalność ekologiczną, np. sadzenie drzew czy tworzenie parków w miastach. Można też ograniczać zużywanie zbędnych opakowań, w tym toreb plastikowych czy pojemników z tworzyw sztucznych. Duże znaczenie w ochronie zasobów naszej planety mają też nawyki żywieniowe, w tym wybieranie produktów ekologicznych i ograniczanie marnowania produktów spożywczych.
Źródo:PAP
(bie)
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 20:57