StoryEditor

Od dzisiaj można wypuszczać drób!

Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie uchylające nakaz trzymania drobiu w budynkach. Po spełnieniu kilku warunków, ptaki mogą już dziś wrócić na wybiegi.
06.04.2017., 13:04h

Sytuacja epizootyczna w kraju się poprawiła, a w związku z tym od kilku tygodni zapowiadano uchylenie restrykcyjnych przepisów. Rozporządzenie, uchylające to z 20 grudnia 2016 roku o środkach ostrożności, związanych z pojawieniem się wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce, wchodzi w życie już dzisiaj, 6 kwietnia.

Grypa opanowana?

Przypomnijmy, że od 3 grudnia ubiegłego roku aż do 17 marca tego roku potwierdzono 65 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 u drobiu na terenie 12 województw. Do 6 marca tego roku w Polsce pojawiło się 68 przypadków grypy podtypów H5N8 i H5N5.

W ostatnim czasie grypa rozprzestrzenia się wolniej – wzrasta wrażliwość wirusa w coraz cieplejsze dni, gdy zwiększa się nasłonecznienie.

Warunki, które trzeba spełnić

Najnowsze rozporządzenie zakłada utrzymanie ogólnych środków bioasekuracji, które uznają, że zagrożenie nie ustąpiło całkowicie, o czym hodowcy muszą pamiętać.

Przede wszystkim drób powinien mieć ograniczony kontakt z dzikim ptactwem – wcześniejsze zamknięcie w budynku było ostatecznością, którą teraz ma zastąpić przestrzeganie różnych zasad.

Do tych należy zakaz dostępu drobiu do otwartych zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki, potencjalne źródło choroby.

Proponowanym rozwiązaniem jest utrzymywanie drobiu w takim miejscu w gospodarstwie, gdzie przebywają ludzie – naturalny „odstraszacz” dzikich ptaków. Rolnicy mają też do wyboru elektroniczne, ultradźwiękowe urządzenia odstraszające.

Oczywistym środkiem ochronnym są też siatki, które niemalże do minimum ograniczą kontakty między zwierzętami z gospodarstwa i z zewnątrz. 

Ostrożność przede wszystkim

Karmienie i pojenie drobiu powinno odbywać się taki sposób, by pasza nie miała żadnego kontaktu z dzikimi ptakami lub z ich odchodami. To samo dotyczy ściółki – powinna być całkowicie zabezpieczona.

Tam, gdzie nie stosuje się wybiegu, przy wejściach konieczne są maty dezynfekcyjne i pozostałe środki ostrożności, w tym odzież i obuwie ochronne.

Gdyby pojawiło się zagrożenie wystąpienia choroby, powiatowy lekarz weterynarii z danego terenu ma prawo wprowadzić odpowiednie środki zabezpieczające, takie jak zakaz wystaw, targów i pokazów. Powiatowy i wojewódzki lekarz weterynarii ma także kompetencje, by na nowo przywrócić zakaz wypuszczania drobiu na zewnątrz.     al

Źródło: MRiRW
 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. listopad 2024 09:39