Twórcą i pomysłodawcą Akademii jest dobrze nam wszystkim znana firma Agrihandler, dealer i dystrybutor maszyn rolniczych z 30-letnim stażem. Który w swoim portfolio posiada park maszynowy takich marek jak: JCB, Steyr, Schuitemaker, Evers Agro, CHD Efting Horizon, Elho czy Veenhuis.
Poprawa jakości gleby
Głównym założeniem projektu – jak podaje Marta Pronobis, członek zarządu agencji N.42 – jest zmniejszenie kosztów produkcji mleka, poprawa jakości gleby oraz zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii pielęgnacji użytków zielonych. Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawują pracownicy naukowi Politechniki Bydgoskiej – prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz oraz prof. dr hab. inż. Mirosław Kobierski.
Wyniki badań
Jak informują przedstawiciele Akademii Agrihandler, w procesie doświadczalnym chodziło przede wszystkim o zbadanie wpływu zastosowania różnych kombinacji unikalnych technologii pielęgnacji na jakość ilość i skład trawy.
Te parametry – zdaniem Aleksandra Mussa, dyrektora handlowego Agrihandler – mają bowiem kluczowe znaczenie dla składu paszy, a w konsekwencji przekładają się bezpośrednio na koszty produkcji mleka.
– Mamy już pierwsze wyniki podejmowanych przez nas działań oraz ich wpływu na plon. To niezwykle istotne dane, które pozwalają nam zweryfikować postawione tezy jak i sprawdzić efektywność wykonywanych bezpośrednio na polach zabiegów. Tak duży projekt wymaga zaangażowania wielu osób, sprzętu i narzędzi – dzięki którym wiemy o wiele więcej na temat użytków zielonych i ich jakościowego wykorzystywania – podkreśla.