Nie damy rady zebrać plonu. Spychacze już teraz zsuwają humus, nie bacząc, że jeszcze parę dni i mogłyby po żniwach wejść na gołe ściernisko – mówią rolnicy spod Żnina (Kujawsko-pomorskie). Podobny dylemat mają rolnicy z południa Wielkopolski, tu obok „eski” na pola napiera gazociąg. Zarówno o „esce”, jak i o gazociągu mówiło się lokalnie od 2–3 lat.
Właściciele gruntów otrzymali zawiadomienia od swych wojewodów o wszczęciu procedury zajęcia ziemi. W ruch poszły dwie niezależne specustawy, dające prawo do wejścia na ich grunt bez zgody właściciela. Rolnicy spod Żnina decyzję od swego wojewody o zabraniu gruntów zobaczyli jesienią 2016 r., wcześniej otrzymywali pisma od geodetów informujące o rozgraniczeniach działek. Wiosną br. mieli też grupowe spotkanie w gminie z przedstawicielami wojewody.
Ich koledzy-rolnicy „od gazu” z południa Wielkopolski zawiadomienie od wojewody wielkopolskiego o wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę inwestycji dostali 30.12.2015 r. Potem jeszcze kilka innych listów. Do tego doszło jedno spotkanie publiczne z przedstawicielami wojewody i inwestora wiosną br. Można powiedzieć, ż...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Odszkodowanie za wywłaszczenie przez specustawę
Rolnicy spod Żnina i Kościana walczą o odszkodowania za wywłaszczenie z roli pod trasę ekspresową i gazociąg. Czy wiesz, kiedy dostaną odszkodowanie? W jakiej wysokości? Kiedy?