StoryEditor

Odwołanie przy szacowaniu szkód w uprawach

W zeszłym roku na wiosnę wymarzła mi część rzepaku. Po oględzinach ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, powołując się na zbyt niski zakres szkód. Czy warto się od tej decyzji odwoływać?
02.06.2020., 17:06h
Zasady odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia określają nie tylko przepisy Kodeksu cywilnego, ale przede wszystkim ogólne warunki ubezpieczenia (o.w.u.). Tam należy szukać zasad i terminów zgłaszania szkód, wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela czy zasad wypłaty odszkodowania. Zalecić należy zatem w pierwszej kolejności zapoznanie się z ogólnymi warunkami, by ustalić czy odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń ograniczona jest poniżej określonej procentowo powierzchni dotkniętej szkodą. Jeżeli takie wyłączenie znajduje się w o.w.u. i stwierdzona szkoda rzeczywiście nie przekracza ustalonego procentu, dalsze odwoływanie się nie ma sensu.

O ile jednak istnieją wątpliwości w tym zakresie, odwołanie do zakładu ubezpieczeń należy złożyć. Warto jednak zastanowić się nad dalszymi krokami w przypadku negatywnego rozpatrzenia odwołania. Odmowne załatwienie odwołania oznacza, że pozostaje już tylko droga sądowa. Ta wiąże się jednak z kosztami. Po pierwsze, opłata sądowa, bez której sąd nie rozpozna sprawy, wynosi 5 % dochodzonego odszkodowania. Po drugie, w skomplikowanych sprawach warto zaangaż...
Pozostało 41% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 12:46