StoryEditor

Opony na pryzmie kiszonkowej na oświadczenie, a nie zezwolenie? Za jego brak gigantyczne kary!

Zużyte opony są zgodnie z obowiązującym prawem odpadem, a jego ponowne wykorzystanie m.in. w celu ułożenia na pryzmie i jej dociśnięciu, wymaga specjalnego zezwolenia, którego udziela marszałek województwa lub starosta. Czy będą zmiany w prawie?
16.04.2024., 09:00h

Proces trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Rolnicy w sytuacji wykorzystania opon na pryzmie bez stosownego zezwolenia mogą ponieść surową karę, sięgającą od 1 tys. zł do nawet 1 mln zł. O tych absurdalnych przepisach pisaliśmy już dwa lata temu.

- Rolnik, który posiada udokumentowaną produkcję zwierzęcą, w której wykorzystuje się paszę w postaci kiszonki, w przypadku kontroli powinien okazać jedynie oświadczenie o wykorzystaniu opon do obciążania pryzm kiszonkowych. które będzie równoznaczne z tym, że nie zostanie nałożony na niego żaden mandat karny – podkreślał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR, który wystosował apel o zmianę przepisów do resortu środowiska.

Zamiast zezwolenia na wykorzystanie opon na pryzmie – oświadczenie?

Resort środowiska zwrócił uwagę, że ustawa o odpadach przewiduje możliwość zwolnienia z konieczności uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

- Po skonsultowaniu sprawy z resortem rozwoju i technologii właściwym do opracowania ww. rozporządzenia, uprzejmie informuję, że postulat Krajowej Rady Izb Rolniczych zostanie rozważony w przypadku rozpoczęcia prac nad tym rozporządzeniem – poinformowała Anita Sowińska, podsekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Oprac. dkol na podst. KRIR

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. styczeń 2025 14:10