Jednym z narzędzi, które pozwalają na sprawną kontrolę pól i zarządzanie produkcją roślinną jest Xarvio Field Manager. To aplikacja na smartfon, która posiada wiele ciekawych i przydatnych funkcji.
Oto najważniejsze z nich:
1) Monitor pola – umożliwia otrzymanie, przesyłanie i analizowanie wszystkich informacji specyficznych dla stref pola w jednym miejscu. Zwiększa przejrzystość i umożliwia podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji przez cały rok. Możliwe jest także dodawanie strefy zarządzania polami; na przykład strefy buforowe, strefy bioróżnorodności, poletka próbne lub przeszkody; zgodnie z potrzebami gospodarstwa.
2) Aktualne mapy biomasy - na podstawie aktualnych danych satelitarnych umożliwia identyfikację strefy pola o wysokiej i niskiej wydajności. Zawiera rzeczywiste mapy biomasy, które pozwalają porównywać ze sobą różne pola - także te z przeszłych lat. Pozwala na identyfikację problemów na polach odpowiednio wcześnie, aby priorytetyzować działania.
3) Historyczne Mapy Biomasy - na podstawie 15-letnich, historycznych danych satelitarnych umożliwia identyfikację strefy pola o wysokiej i niskiej wydajności. Dzieki temu przed sezonem można skorzystać z historycznych map biomasy, aby zaplanować siew i przygotowania pola. Z kolei w sezonie ta funkcja gwarantuje dostępność map zmiennej aplikacji, generowanych na podstawie historycznej map wydajności dla poszczególnych strefy pola, niezależnie od sezonowego zachmurzenia
4) Zarządzanie strefami – ta opcja pozwala dodawać strefy zarządzania, zgodnie z potrzebami gospodarstwa na stałe lub sezonowo. W ten sposób identyfikuje się właściwe miejsce dla stref zarządzania, dzięki możliwości wglądu do różnych warstwy informacyjnych.
5) Mapy stref pola – to jedno centrum dokumentacji, wizualizacji i analizy działań związanych z zarządzaniem polami oraz podgląd w sezonowy rozwój biomasy, specyficzny dla stref pola. Dzięki temu można monitorować i mierzyć wpływ decyzji agronomicznych na rozwój upraw w ciągu całego sezonu.
6) Pogoda – aplikacja zwiera szczegółową analizę pogody w sezonie, godzinową prognoza pogody oraz dostęp do danych historycznych. Dzięki temu można sprawdzić kiedy panują najlepsze warunki pogodowe do przeprowadzenia prac polowych, biorąc pod uwagę prognozy temperatury, deszczu, kierunek i prędkość wiatru oraz nasłonecznienie. Można także porównać opady i temperaturę dla bieżącego sezonu ze średnią z ostatnich 10-ciu lat.
Więcej informacji na www.xarvio.com
Źródło: Xarvio.com
StoryEditor
Optymalizacja produkcji roślinnej w zasięgu ręki i... aplikacji
Nowoczesne rolnictwo to wiele wyzwań dla właściciela gospodarstwa rolnego. Do wielu prac polowych i obowiązków biurokratycznych dochodzi jeszcze kluczowa kwestia sprawnego zarządzania. Czas to pieniądz, dlatego warto mieć pod ręką rozwiązania, które pozwolą zoptymalizować pracę w gospodarstwie.