Podczas dyskusji sejmowych rząd tłumaczył, że ostatnia podwyżka stawek podatku akcyzowego na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15% i 5%. Teraz proponowane zmiany mają wynieść 10%.
- Zmiana stawek o 10% wynika m.in. z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Za polityką prozdrowotną przemawia fakt, że w ciągu roku z powodu chorób odtytoniowych umiera blisko 70 tys. Polaków, natomiast alkohol powoduje 12 tys. zgonów rocznie. Należy zauważyć, że od ostatniej podwyżki stawek akcyzy na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 31%, a płaca minimalna wzrosła o 34% - tłumaczył w Sejmie wiceminister finansów Leszek Skiba.
Z podwyżki akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5% w celu ułatwienia rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa. Wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Papierosy i alkohol podrożeją. Wyjątkiem będzie cydr – to ukłon Sejmu w stronę sadowników
Sejm przegłosował podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy, dzięki której do budżetu państwa trafi 1,7 mld zł. Opozycji nie udało się odrzucić ustawy oraz wprowadzić poprawki, która zobowiązywałaby rząd do przeznaczenia całej kwoty z podwyżki na służbę zdrowia.