Nowa, przegłosowana przez PE dyrektywa daje poszczególnym krajom instrumenty blokowania czy też ograniczenia uprawy danych odmian GMO, nawet jeżeli zostaną one dopuszczone przez instytucje unijne. Dany kraj będzie mógł wnioskować o wyłączenie jego terytorium z zasięgu wydanej zgody na jej uprawę. W efekcie będzie oznaczało także większą kontrolę nad wprowadzeniem roślin GMO na terytorium danego kraju.
Natomiast w przypadku roślin (odmian) GMO już dopuszczonych do uprawy w Unii Europejskiej, poszczególne kraje będą miały możliwość zakazania ich uprawy bądź zastosowania dla nich ograniczeń.
- To porozumienie zapewni większe pole manewru państwom, które chcą ograniczyć uprawy GMO na swoim terytorium. Ponadto, ukierunkuje niezakończoną debatę między przeciwnikami i zwolennikami GMO – powiedziała belgijska europosłanka Frédérique Ries (ALDE), autorka poselskiego sprawozdania na temat GMO.
Kompromisowy tekst nowej dyrektywy, wynegocjowany z unijnymi ministrami rolnictwa, poparło w głosowaniu 480 posłów, 159 głosowało przeciw, a 58 wstrzymało się od głosu. mwal/bcz
Źródło: KE
Fot. Czekała