W rezolucji przyjętej 16 lutego, posłowie wzywają do opracowania długoterminowej strategii UE w zakresie nawozów oraz długoterminowej strategii UE w zakresie składników odżywczych w glebie do czerwca 2023 roku. Zauważają, że rosyjski gaz, wykorzystywany do produkcji nawozów, przyczynia się do finansowania wojny w Ukrainie i dlatego wzywają do jak najszybszego udostępnienia wystarczających zasobów, aby położyć kres zależności od tego rosyjskiego surowca.
Jako środek krótkoterminowy, mający na celu zwiększenie dostępności nawozów dla rolników i ustabilizowanie cen, posłowie proponują wykorzystanie części budżetu rolnego 2023 na natychmiastową pomoc dla rolników oraz rozszerzenie tymczasowego zawieszenia ceł importowych na wszystkie nawozy mineralne oprócz tych pochodzących z Rosji i Białorusi. Posłowie wzywają również KE do przeanalizowania możliwości utworzenia mechanizmu wspólnych zakupów nawozów na poziomie UE oraz sposobów zmniejszenia logistycznych wąskich gardeł na rynku nawozów.
– Musimy pilnie zabezpieczyć odpowiednie dostawy nawozów dla naszych rolników i potrzebujemy skuteczniejszych działań, aby obniżyć ich ceny. Nawozy są niezbędne dla bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział Norbert Lins, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE.
Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Parlament Europejski