Zgodnie z przewidywaniami sejmowa komisja rolnictwa postanowiła łącznie zajmować się dwoma poselskimi projektami rolnictwa autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Prawa i Sprawiedliwości. Oba sprowadzały się jedynie do przesunięcia terminu wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO. Ludowcy zaproponowali datę 1 stycznia 2024 r. a posłowie PiS poszli o krok dalej i chcą, aby było to 1 stycznia 2025 r.
Podczas dyskusji w Sejmie zwrócono uwagę, że nie ma możliwości, aby zakaz wszedł od 1 stycznia 2021 r., czyli za niecałe półtora miesiąca, tak jak stanowi obecne prawo.
Posłowie PSL argumentowali, że nowelizacja ustawy jest konieczna, bo rząd w ostatnich latrach nie zrobił nic, aby zagwarantować alternatywę w postaci krajowych źródeł białka nie zawierających GMO.
– Ostatnie lata pracy ministerstwa rolnictwa nie przyniosły nam spodziewanych efektów i zwiększenia powierzchni uprawy roślin wysokobiałkowych. Jak również nie przyniosło nam zwiększenia przerobu przez paszarnie białka pochodzącego z naszego rynku – mówił Jarosław Rzepa z PSL, który pytał co dalej z pieniędzmi, które rząd nieefektywnie wydaje na program białkowy....
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Pasze GMO w Sejmie – nowy termin?
Sejmowa komisja rolnictwa opowiedziała się za przesunięciem terminu wejścia w życie zakazu dla pasz genetycznie zmodyfikowanych na 1 stycznia 2023 r. Jeszcze dzisiaj wieczorem ustawa trafi na posiedzenie plenarne Sejmu.