StoryEditor

Phil Hogan – kandydat na komisarza ds. handlu odpowiadał na pytania europosłów

Wczoraj wieczorem na pytania europosłów w trakcie wysłuchania odpowiadał Phil Hogan były komisarz ds. rolnictwa, a w nowej komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen kandydat na komisarza ds. handlu.
01.10.2019., 11:10h

Polityka handlowa Unii Europejskiej ma być spójna z innymi politykami Wspólnoty i ma podlegać demokratycznej kontroli przez Parlament Europejski. Takie założenia przedstawił kandydatowi na komisarza ds. handlu przewodniczący wysłuchania w Parlamencie Europejskim. Phil Hogan w swoim 15 minutowym wystąpieniu na początku wysłuchania podkreślił, że handel musi wspierać stabilność oraz rozwój gospodarek, zwłaszcza zaś małych i średnich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, które są podstawą jej gospodarki. Warunki handlu muszą też być przewidywalne w przyszłości, co zdaniem kandydata nie będzie łatwe w obliczu kryzysu WTO (Światowej Organizacji Handlu).


WTO – strażnik zasad

Hogan widzi ważną rolę dla Unii Europejskiej w kreowaniu zasad wolnego handlu i przywrócenia znaczenia dla WTO. Jego zdaniem bez wypracowanych reguł będziemy mieli w światowym handlu prawo dżungli. Ważne dla Hogana jest to, by zapobiec załamaniu się mechanizmu rozwiązywania sporów handlowych, co było zadaniem właśnie WTO.
-    Unia musi bronić wolnego handlu na równych zasadach – podkreślał Hogan. Kluczowe dla Unii Europejskiej Partnerstwo Transatlantyckie zmienia się. Ameryka nie do końca wie czego chce. Zdaniem kandydata na komisarza ds. handlu USA i Japonia są strategicznymi partnerami dla Unii. Dużym wyzwaniem są ukryte subsydia stosowane przez Chiny. Dlatego też istotna – zdaniem Hogana – będzie kontrola standardów w handlu.

Zadający pytania europosłowie dopytywali o to, jak kandydat wyobraża sobie handel z krajami, które nie przestrzegają zasad ochrony klimatu czy wręcz odrzucają Porozumienie Paryskie? Wielokrotnie pojawiała się kwestia przyszłej umowy z krajami Mercosur. Zdaniem Hogana to właśnie zawarcie porozumienia handlowego umożliwi Unii wywieranie nacisku na przestrzeganie tych zasad.

Brazylijski prezydent Bolsonaro zapowiedział do 2030 roku wylesienie 12 mln ha w Amazonii. Zdaniem Hogana bez porozumienia nie mamy żadnych narzędzi, by wpłynąć na takie decyzje.


Globalizacja rynków – otwarty handel, wpływ na rolnictwo

W pytaniach europosłów często pojawiały się właśnie kwestie dotyczące wpływu umów handlowych na rynki rolne. Zdaniem Hogana już teraz sporo udało się Unii osiągnąć, chociażby w zakresie importu wołowiny z USA wolnej od hormonów wzrostu. Hogan wielokrotnie podkreślał, że importowane do Wspólnoty produkty rolne muszą spełniać wymagane w Unii standardy.


Fokus na sąsiadów i Afrykę

Jednymi z ważniejszych kierunków współpracy gospodarczej i handlowej dla Unii są kraje sąsiednie oraz Afryka. Kandydat Hogan podkreślił znaczenie sojuszu Unia – Afryka, a także zawiązanie grupy zadaniowej dla wsparcia obszarów wiejskich w Afryce. Hogan podkreślał, że priorytetem będzie wspieranie otwartego handlu, ale przestrzegającego porozumień handlowych.

W trakcie przesłuchania wielokrotnie przewijał się temat ochrony rynków rolnych, zwłaszcza z tych obszarów, gdzie Unia chce lokować swoje produkty przemysłowe. W odpowiedzi europosłowie usłyszeli, że produkty chronione geograficznie, czy też pewne grupy produktów, jak owoce, wina czy oliwki dają także szansę dla sektora rolnego na nowych rynkach.

Przesłuchanie kandydata przebiegało w wyjątkowo przyjaznej i łagodnej atmosferze. 

Karol Bujoczek
z Brukseli

Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Dyrektor Wydawniczy – Przewodniczący Rady Redaktorów
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 13:20