Od poniedziałku branża mięsna huczy od plotek związanych z akcja CBŚ w zakładzie Pini Polonia w Kutnie oraz zatrzymaniami 9 osób. W tym czasie miało miejsce także 47 przeszukań w całej Polsce, zabezpieczenie dokumentacji i mienia o wartości ponad pół miliona złotych.
Wyłudzenia VAT i umowy na o pracę na czarno
Wiadomo już, że zatrzymania dotyczyły wyłudzenia VAT (przynajmniej 35 mln zł) oraz nielegalnego zatrudniania osób. W zakładzie było zatrudnionych 244 Polaków bez umowy o pracę oraz 142 Ukraińców także bez stosownej umowy. Jednocześnie Straż Graniczna zatrzymała także 5 obywateli Ukrainy, przebywających w naszym kraju nielegalnie. W sumie wylegitymowano ponad 900 osób, w tym 440 cudzoziemców. Policjanci CBŚP zatrzymali osiem osób (w Kutnie, Gostyninie, Płocku i Warszawie), w tym sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, której liderem był m.in. obywatel Włoch.
Poniedziałkowa akcja była efektem wcześniej prowadzonych (już od kilku miesięcy) działań łódzkiego CBŚP przy ścisłej współpracy z wywiadem skarbowym w Łodzi. Jak się dowiedzieliśmy - funkcjonariusze ustalili, że do przestępczego procederu wykorzystywana była ubojnia z Kutna. Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą na potrzeby działalności utworzyli ponad 30 firm w całej Polsce. Przedsiębiorstwa – „słupy” powstały po to, by utrudnić organom kontroli skarbowej i Policji ujawnienie procederu. CBŚ pisze: Fikcyjne firmy dla wspomnianej ubojni generowały ogromne ilości faktur dotyczących rzekomego zatrudnienia, szkolenia, wyżywienia i zakwaterowania pracowników. Faktury te były podstawą do wykazania przez ubojnię kosztów działalności, co skutkowało uszczupleniem Skarbu Państwa na kwotę co najmniej 35 mln zł. Jak ustalili funkcjonariusze przestępczy proceder trwał od 2011 roku.
Zbieranie dowodów trwa od dawna
Cała sprawa nie jest nowa. Postępowanie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi trwa od lutego tego roku. Do tej pory w sprawie występuje 13 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw. Sąd Rejonowy w Łodzi na wniosek Prokuratury Regionalnej w Łodzi zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 5 osób - najbardziej zaangażowanych w działalność przestępczą. W stosunku do pozostałych zastosowano dozory policji – informuje rzecznik prasowy CBŚ. Nie wykluczone są kolejne zatrzymania. ag
Fot. i wideo: cbsp.policja.pl